Başkan Sözen'in yeni yıl mesajı

9

Belediye Başkanımız Şükrü Sözen yayınladığı yeni yıl mesajında, "İnanıyorum ki; var olan birlik ve beraberliğimiz 2010 yılında daha da güçlenecek, turizmin gözbebeği ilçemizde halkımız daha mutlu ve daha huzurlu günler yaşayacaktır" dedi.

Milletimiz ve Manavgat'ımız için güzel gelişmelerin yaşanacağına inandığım 2010 yılını değerli hemşerilerimle birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Manavgatlı hemşerilerimizin de katkılarıyla ekonomik, sosyal ve kültürel alanda önemli gelişmeler sağladığımız bir yılı daha geride bırakıyoruz. Manavgat Belediyesi olarak yaptığımız tüm hizmetlerde vatandaşlarımızı her geçen gün daha iyiye, daha güzele, daha doğruya götürmek, onların geleceğe ümit ve güvenle bakmalarını sağlamak temel hedefimiz olmuştur.

Tüm insanların ve Manavgat halkımızın büyük umutlar beslediği bir dönemin başlangıcı olan yeni yıla gireceğimiz bu günler, geride bırakacağımız 2009 yılı içerisinde yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın değerlendirilmesi ve ihtiyaçlara göre yeni hedeflerin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Yeni bir yıl başlarken neler yaptığımızı, neler yapacağımıza gözden geçiririz Çevremize yararlı olup olmadığımızı, zamanımızı iyi kullanıp kullanmadığımızı düşünürüz. Biz de sürekli kendi kendimizi denetliyor ve değerlendirmeler yapıyoruz.

Onurlu görevi devir aldığımız günden bu yana Manavgat halkı için gece gündüz, saat mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.

Manavgat halkına ve ziyaretçilerine en kaliteli yerel hizmeti vererek çağdaş bir kentte yaşama imkanı sunmak, herkesin görmek ve yaşamak istediği bir kent oluşturmak en büyük hedefimizdir.

Verimlilik ve etkinlik unsurlarına dayalı hizmetlerin en kısa sürede yerine getirilmesini öngören, şeffaflığı, katılımı ve işbirliğini esas alan sosyal belediyecilik anlayışıyla yönetimi ilke edindik ve bu ilkeler doğrultusunda Manavgat’ın geleceği için çalışmaktayız.

9 aylık süreçte verdiği sözleri tutan, sosyal dayanışmayı önemseyen, insana önem veren, tasarrufu özümsemiş, bilgili, işini bilen, ekibiyle ve uyumlu bir yönetim anlayışı ile Manavgat’ın çehresini değiştirmek için kolları sıvadık.

Manavgat halkı için 29 Mart’ta yepyeni bir sayfa açan belediyemiz, bu süreçte yarım kalan ve devamlılık arz eden işler ve hizmetlerle, önemli sosyal projelerin altına imza attı. Kentin geleceğini şekillendirecek projelerimizi hayata geçirmek için uygun alt yapının hazırlanması, bu süreçteki en önemli işlerimiz arasında yer aldı.

Yüksek miktarda borçla devir aldığımız belediyemizi sosyal belediyecilik anlayışımız gereği, gelir ve gider dengesinde de hesaplı, adil ve rantabl hale getirmeye çalıştık. Bu çalışmalarla belediyemizin borçlarının ¼’lik kısmını ödedik. Bu konuda içimiz sonsuz derecede huzurludur.

“Çevreci belediyecilik” anlayışımız gereği ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini korumayı, sahip çıkmayı ve gelecek nesillere aktarmayı ilke edindik. Bu amaçla kentte bugüne kadar atılmamış bir adım atarak Uluslararası alanda çalışmalar yapan "Tarihi Kentler Birliği'ne" üye olduk.

Yine çevrecilik anlayışımız gereği kentimizin en güzel doğal zenginliklerinden, bugüne kadar ihmal edilmiş Manavgat Irmağımızı ve kıyılarını düzenlemek için var gücümüz ile çalışmaktayız. Kıyılarla ilgili hazırladığımız büyük uygulama projemizi hayata geçirerek Manavgat halkına sunmak en büyük isteğimizdir. Bu amaçla Avrupa Birliği’nden hibe kredisi alabilme çalışmalarımız kapsamında 2 kez yurt dışına çıkarak kaynak arayışına girdik. Gösterdiğimiz bu çabaların Manavgat halkından takdir göreceği inancındayız.

"Önce insan" anlayışı ile halktan aldığımız güçle, halkın belediyeye katılımını sağlamak, çalışmalarımızın temelini oluşturmakta. Bu amaçla belediyemizde "Halk Günleri"ni başlattık. Her Çarşamba günü vatandaşlarımızla buluşarak, onlarla bütünleşiyoruz. Halk-Belediye işbirliğinin kent sorunlarının çözümüne olumlu yansıdığını düşünüyoruz.

Yol, asfalt, kaldırım, parke, çöp ve temizlik gibi belediyecilik hizmetlerinin aksamadan yapılmasına son derece dikkat ettik. Temiz toplum anlayışıyla her karışı temiz bir ilçe var etmek için çalışıyoruz. Halkımızın daha hijyenik, temiz ve güzel bir çevrede yaşamaları için bugüne kadar 9 araç ile temizlik hizmeti gerçekleştirilen Manavgat'ta, temizlik filomuzu 19 araca çıkardık.

"Verdiği sözleri tutan belediyecilik" anlayışımızdan da asla taviz vermeyeceğiz. 5 yıl içinde seçim döneminde söz verdiğimiz bütün projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunun ilk adımlarını Pazartesi Pazarı’nı eski yerine getirmek ve gençlere verdiğimiz sözü tutarak attık. Bugüne kadar geçmiş yönetimlerce ihmal edilmiş gençlerimize, kendilerini eğitme imkanı bulabilecekleri bir Gençlik Merkezi’ni açarak hizmete soktuk. 18 dalda eğitimin verildiği merkezimizde gençlerimize geleceğin kapılarını açıyoruz. Bundan sonraki adımlarımızda ise seçim öncesi söz verdiğimiz gibi "Kadın Dayanışma ve Danışma Merkezi" mizi ve Katlı Pazar Yerini Manavgat halkına kazandıracağız. Diğer projelerimiz de birbirlerini izleyecek.

Belediyemizi devir aldıktan sonra, "Kurumlarda başarı için devamlılık esastır" mantığı ve temel prensibimiz olan "İnsan merkezli sosyal belediyecilik" anlayışı ile az zamanda, kısıtlı imkanlarla çok işler yaptık. Devamlılık arz eden işler kapsamında Alpaslan Türkeş Bulvarı, Doğu Garajı, Tugayoğlu Caddesi, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Kordon Caddesi, Titreyengöl gibi ana arterlerin daha verimli kullanılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptık. Yine bu süreç zarfında bin 500 metre ilave içme suyu şebekesi yapılmış, bugüne kadar suyla buluşmamış bölgeler suya kavuşturulmuştur. 3 bin 73 metre ilave yağmur suyu drenaj şebekesi ve 9 mahallede toplam bin 600 metre ilave kanalizasyon hattı kurulmuş, yapılaşmaya yeni açılan bölgelerde 10 kilometrelik yeni imar yolu açılmıştır. “Vatandaşımızın ayağının çamura değmemesi” gerektiğini düşünerek 10 kilometreye yakın beton asfalt yapılmıştır. Yol, tamir ve ilave kaldırım çalışmaları kapsamında ise 25 bin metrekarelik beton parke kaplaması kente kazandırılmıştır. Sorgun- Titreyengöl-Manavgat turizm yolu çalışmalarımız da tamamlanarak halkın kullanımına açılmıştır.

Halkımızın daha yeşil bir çevrede yaşamaları için yeşil alan miktarını da artırma çalışmalarımız sürmektedir. Bu amaçla park sayısını süratle artırıyoruz. Özellikle hanımlarımızdan gelen talepleri dikkate alarak bu güne 5 adet fitness parkı da kente kazandırdığımız için mutluyuz.

Belediye Başkanlığı görevimiz süresince vatandaşlarımızın refah düzeyleri de ilgi alanımız içinde olmuştur. Elimizdeki imkanlar dahilinde bugüne kadar genç yaşlı, partili partisiz ayırt etmeden toplam bin 500 vatandaşımızın işe yerleştirilmesi sağlanmıştır.

Ramazan ayında düzenlediğimiz ve Manavgat halkının ilk defa karşılaştığı Ramazan Şenlikleri ise kentin kültürel, sosyal ve ekonomik hayatına ayrı bir canlılık katmıştır. Konserler, tiyatrolarla şenlenen Ramazan günlerimiz, yardımlarımız ve iftar çadırımızla daha da anlamlı hale gelmiştir.

Sevgili Manavgatlılar…Sizlere verdiğimiz ve vereceğimiz hizmetlerimiz bunlarla sınırlı değildir.

2010 yılının ilk günlerinde belediyemizdeki yeniliklerin sevincini yine sizlerle paylaşacağız. Göreve geldikten sonra Manavgat Belediyemize kazandırdığımız cenaze nakil araçları ile ticari ve binek araçlarına ilave olarak bir de itfaiye aracı kazandırmanın hazırlığı içinde olduğumuzu bildirmek isterim. Özveriyle çalışan itfaiye ekiplerimiz, bundan sonra daha modern ve teknolojik bir araçla yangınlara müdahale edecektir.

Her yeni yıl, yeni atılımlar, yeni umutlar, kısaca yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir. Biz de Manavgat Belediyesi olarak bu hızlı gidişe ayak uydurmamız ve yeni yılda daha çok çalışarak daha başarılı olmamız gerektiği bilincini taşıyoruz.

2009 yılını sevgi, saygı ve hoşgörü ile dolu olarak geçirmemizi sağlayan Manavgatlı hemşerilerime teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum. İnanıyorum ki; var olan birlik ve beraberliğimiz 2010 yılında daha da güçlenecek, turizmin gözbebeği ilçemizde halkımız daha mutlu ve daha huzurlu günler yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Manavgat halkının, mülki, askeri ve adli erkan ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin, belediye meclis üyelerimizin, Manavgat Belediyesi’ne emek veren mesai arkadaşlarımızın, basın mensuplarının, sivil toplum örgütü kuruluşlarının, siyasi partilerimizin yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, hizmet etmekten kıvanç ve derin bir haz duyduğumuz Manavgat’ın tüm güzide insanlarına, mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim.

Saygılarımla

Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı