GOLF ALANINA “HAYIR” YAT LİMANINA “EVET”

02

GOLF ALANINA “HAYIR” YAT LİMANINA “EVET”

Manavgat halkı ve STK’lar tek yürek olarak kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir kararın ilk adımını attı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde toplanan halk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Bölgesi’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına “Hayır” derken, mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yeri’nin planda yer alması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı

BAŞKAN SÖZEN, KONUYU HALKA AÇTI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Mevki’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına geçit vermeyerek, bölgeye mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yerinin yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan Side 2 Nolu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı ile ilgili toplantı Atatürk Kültür Merkezi’nde siyasi parti temsilcileri, odalar, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri, muhtarlar, bölgedeki mülk sahipleri, belediye teknik ekibi ve basın mensuplarının katılımıyla yapıldı. Kentin geleceğini ilgilendiren, Manavgat halkının denizle bağlantısını sağlayan, gelişmeye açık Ulualan Kum Mevki’nde yapılması planlanan golf alanları ve plandan çıkarılan Yat Limanı ve Çekek Yeri konusu masaya yatırıldı.

MNVG1354

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ ve STK’LAR

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Şükrü Sözen, bölgeyi ilgilendiren son derece önemli bir konuyu paylaşmak amacıyla böyle bir toplantıyı düzenlediklerini belirterek, müşterek hareket ettiklerini göstermek adına siyasi parti temsilcilerini ve ticaret odası başkanını, oluşturacakları divana davet ettiğini söyledi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen başkanlığında oluşturulan divanda MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, MHP İlçe Başkanı Nooman Enhoş, Saadet Partisi ilçe Başkanı İlhami Demiral, Vatan Partisi İlçe Başkanı Ali Yükser, DSP İlçe Başkanı Hüseyin Cin, Büyük Birlik Partisi ilçe Başkanı Mesut Alkan ve Anavatan Partisi İlçe Başkanı Sebahattin Acar yer aldı.

MNVG1481

SÖZEN’DEN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Başkan Sözen, kentin çıkarlarında birlikte hareket edilerek, en doğru olanın yürürlüğe konması gerektiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Sözen, “Fikri olan herkesin bu kent adına söz söylemeye hakkı olduğuna inandık. Manavgat ailesi görüntüsünü ortaya koyabildiğimiz takdirde sorunlarımızı aşabiliriz, çözüme götürebiliriz ve sesimizi gür bir şekilde dinletebiliriz. Burada olduğunuz için hassasiyetinize teşekkür ediyorum. Bundan önce de müşterek duruş sergilemiş bir kenttir Manavgat. Sorgun çamlığında yapılacak olan golf alanlarıyla ilgili geçmişte toplumsal birliktelik sergilemiş ve ötelemişti. Şimdi de aynı ortak görüşle hareket edecektir” dedi.

MNVG1366

SEÇİM AREFESİNDE YAT LİMANI YERİNE GOLF ALANI PLANLANDI

Sözen, konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından golf alanı yapılmak istenen bölgenin büyük bir bölge olduğunu dile getirerek, buranın kentin yeni yüzü olduğunu, geleceğinin yattığını, Manavgat’ın en büyük şansı olduğunu dile getirdi. Sözen, bölgede yapılacak çalışmanın aceleye getirilmemesi gerektiğini, profesyonel insanlarla tartışarak, yarışma projeleriyle, bakanlıklarla ve stk’larla beraber hareket ederek planlanması gerektiğini vurguladı. Sözen, “Seçim arefesinde askıya çıkarılan planda yat limanı ve marina yerinin kaldırıldığını, aynı yere 3 bin dönümlük alanda golf alanı planlandığını anlattı.Oradaki mülkiyet sahipleri ve Manavgat belediyesinin askıdayken plana itiraz ettiğini söyleyen Başkan Şükrü Sözen, bölgede mutlak surette Çekek Yerlerinin de planda bulunması gerektiğini vurguladı.

MNVG1388

BAKANLIK GOLFTE ISRARLI

Başkan Sözen süreci şu şekilde anlattı. “Seçim sürecinde Bakanlığa bu planla ilgili davet edildik. Bakan danışmanları bazında yaptığımız toplantıda plana itirazımızı dile getirdik. Yat Limanı ve çekek yerlerinin mutlaka olması gerektiğini söyledik. Onlar da orada yat limanı ve çekek yerinin olamayacağını, golf alanlarının mutlaka yapılması gerektiğini söylediler. Biz de o toplantıdan hoşnut olmayarak kalktık ve seçim çalışmamıza geri döndük. Bir süre sonra yine, sayın ticaret odası başkanımız, bölgemizin milletvekili İbrahim aydın, AK Parti’nin adayı arkadaşımız, partideki yönetici arkadaşlarımız da Ankara’ya gitti. O arkadaşlarımız seçim sürecinde çekek ve marina yeri konusundaki sorunun çözüldüğüne dair kamuoyuna beyanatlar verdiler. Biz de sevindik. Bölge adına doğru olan budur dedik. Ancak seçimden 15 gün sonra Antalya Valiliğinden Belediye Başkanı olarak çağırıldık. Sayın Bakanın Ulualan’daki çekek yeri, marina ve golf alanlarıyla ilgili bizimle görüşmek istediğini söylediler. Sayın Bakan, Sayın Vali, ASAT’tan 2 yetkili, Genel Müdür, daire başkanları vardı. Ulaştırma bakanlığından otlak bedeli ödeyerek 350 dönüm civarında ki tersane, çekek yerinin tahsisinin kiralamasını alan 2 kooperatif yöneticisi de vardı. Sayın Bakan kullanılmayan arıtma tesislerinin kaldırılmasını ASAT yöneticilerine sordu. Sakınca yok dediler. Çekek yerinin kendi yerleri olduğunu belirten kooperatif yetkilileri ise orada müktesep haklarının olduğunu söyledi. Sayın Bakan golf alanı olan yerde çekek olmaz golf müşterisi sesten rahatsız olur dediler. Ayrıca Yat limanının da açık deniz olması gerekçesiyle yer alamayacağını söylediler. Bizden beklenti farklıydı. Çekek yeri projenin ortasında olduğu için, sonuca varılamadı. Stadyum alanımızın yanındaki alanda 350 dönümlük Manavgat belediyesinin spor kompleks alanı var. Yatırım alanımızın 250 dönümünü çekek için vermemizi istediler. Biz de mümkün olmayacağını söyledik. Daha sonra belediyenin golf alanı bitişiğinde halka ait olan 1500 dönümlük alanı var. Buradan vermemizi istediler. Kaldı ki yasal olarak vermemiz mümkün değil. Bakan bey bu projenin mutlaka hayata geçmesi gerektiğini söyledi ancak biz durumu yeniden çekek yerlerinin mutlaka olması gerektiğini, yat limanının ise Alanya’da Antalya’da açık deniz olmasına rağmen liman projesi yaptıklarını söyledik. Düşünülen golf alanının kapsamı 3 bin dönüm. 3 tane 750’şer dönüm konaklamalı, 1 tanesinde konaklama yok orası da 550 dönüm. Bu alanla ilgili hayalimiz bu 3 bin dönümün ayrıştırılmadan bütüncül bir planla tasarlanması gerektiğini dile getirdik. Halkın denize ulaşımının kapanmaması gerektiğini söyledik. Toplumu ilgilendiren büyük kadar önemli bir konuda Manavgat Belediyesi tek başına verecek durumda değildir. Halka danışalım tekrar gelelim dedik. Bu gün ise 3. Toplantımızı sizlerle yapıyoruz” dedi.

MNVG1434

MANAVGAT’IN 50 YILININ EN ÖNEMLİ KONUSU

Sizin düşüncelerinizi bakanlığa ileteceğiz. “Halk burayı istemiyor” diyeceğiz. Bu tartışmalarımızı bakanlığa anlatacağız. Bu bölgenin gelecek 50 yılını düşünerek planlanması gerektiğini anlatacağız. Çünkü bu konu Manavgat’ın 50 yılının en önemli konusudur. 4 kişiye hangi gerekçeyle 3 bin dönüm alanın golf için verildiğini soracağız. Arkadaki mülkiyetlerin tamamen denize ulaşımıın kapanmasına halk izin vermiyor diyeceğiz. Bakanlığın olumsuz karşılaması durumunda yeniden sizlerle bir araya geleceğiz

MNVG1473

BUGÜN BURADA OLMAYANLARI VİCDANIMDA YARGILARIM

Ben sorumlu hisseden herkesin konuşmasını istiyorum. Siyasi süreçlerde niyetimiz asla ortamı germek siyaset yapmak değil. Doğruyu bulmak. Kentin geleceğini sağlıklı bir şekilde planlanmasının altlığını oluşturabilmek. Ben burada şunu isterdim. Siyasi gücü temsil eden kişilerin Nasıl sizler bugün burada görüşlerinizi ifade ediyorsanız, dün bakan beye giden siyasilerimizin, “Çekek ve marinada sorun kalmamıştır. Bakandan bunun sözünü aldık” diyen siyasi yapıların da burada olup görüşlerini bildirmesini isterdim. Ama İki toplantıdır hem ticaret odasına, hem belediyeye hem buraya toplantılara davet ediyoruz. “gelin beraber olalım. Düşüncenizi ifade edin” diyoruz. Bun kent hepimizin, özel çıkarlarımızın dışında yorumlamalıyız. Siyaset dışı düşünmek zorundayız. Bunun bedelini vebalini hepimiz öderiz. Burada konuşalım, düşüncemizi ifade edelim, siyasi gücümüz varsa kullanalım. Hayati önem taşıyan, iddia ediyorum 50 yılının en önemli konusudur bu konu. Burada bugün olmayanları ben vicdanımda yargılarım arkadaşlar.

MNVG1411

AHMET BOZTAŞ (MATSO BAŞKANI);

Ahmet Boztaş, “Biz de bu işin mücadelesini veriyoruz. Bu işi öğrenmemiz 12. Aydaydı. 25 binlik plan Antalya Büyükşehirde, 1/5000’lik planın Manavgat belediyesinde askıdaydı. Plan yapılır, askıya çıkar, itirazlar alınır. 1000’er kişilik otelli 750 dönümlük 3 otel, 550 dönümlük otelsiz golf alanına tahsisinin yapılacağını söylediler. Biz de girişimler yaptık. Antalya’da bakan beyle görüşme imkanımız oldu. Bakan bey her ne şartta olursa olsun golf projesini uygulayacaklarını söylediler. Bunun mutlaka yapılması gerektiği konusunda ifadelerle karşılaşınca 16 milletvekilimize resmi yazıyla durumu bildirdik. Ayrıca 4 partiyi de ziyaret ederek aynı gün içinde bir dosyayla olayın ciddiyetini anlattık. İktidar partisini ziyaretimizde Ankara’ya gitmek gündeme geldi. İktidar partisini ziyaret edeceğimizde bu düzelsin dediler, bakan beye gidelim dediler. Ak parti milletvekili İbrahim Aydın, Aday Hasan Öz, partinin yönetim kurulu üyesi Ali Özdemir ve şehir bölge plancısı arkadaşımızla Ankara’ya gittik. Bakan bey orada biraz daha yumuşatılmış bir şekilde konuştu. Ama bizi tatmin edici bir şey oluşmadı. Bakanlık basını orada fotoğraf çekti. Siyasi arkadaşlarımız bunu olmuş gibi, sözünü almış gibi, yat limanı oraya konacakmış gibi sayfalarında paylaştılar. Ben ne o paylaşımları kendi sayfamızda yaptık, ne de o paylaşımları beğenecek yorum koyduk. MATSO’nun yüksek istişare konseyinde de dile getirdik konuyu. Son olarak Şükrü Başkanımızın konuyu gündeme getirmesiyle 9 maddelik bir deklarasyon yayınladık ve bölgeyle ilgili görüşlerimizi bildirdik” dedi.

MNVG1394

Hatice AVCI (İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı) “Ekolojik denge de dahil, buradaki bizim en büyük hassasiyetimiz bu kıyı şeridinin 4 kişinin inisiyatifinde olmasıdır. Halkımızın burada hiçbir şekilde kıyı şeridini kullanamayacağı açık. Marina ve çekek yeri mutlak surette olmalıdır. Ancak golf planı uygulanırsa marina hayata geçemeyecek gibi. 4 etap farklı bir yere yani Oymapınar bölgesinde şekillendirilebilir. Şu andaki planla Manavgat’ımıza bir gelecek vaat etmeyen bir plandır.

MNVG1428

Aliye COŞAR (CHP Manavgat İlçe Başkanı) Bu bölge Manavgat’ımızın en güzel yerinde. Bu şekilde golf turizmi kente açıldığı zaman bir sur gibi çevrilecek ve Manavgat halkı faydalanamayacak. Buradaki sorun marina ve çekek yerinin olmamasıdır. Kentin ihtiyacı marina ve çekek yeridir. Öncelikli olan, oradan Manavgat halkının faydalanacağı ve içinde marina olan bir projedir. Yarışmaya da sunulabilir. Herkes burayı kullanmalı. Hepimiz de görüyoruz. Belek güzel bir örnek. Belek’e girildiğinde oteller sahilde sur gibi. Otelleri göremiyorsunuz bile. Halka bir faydası yok. Halkımızın sağduyusuna inanıyorum. Golf projesini istemiyoruz.

İlhami Demiral (Saadet Partisi Manavgat İlçe Başkanı) : Şeffaf bir belediyecilik ve yönetim anlayışı nedeniyle Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla burası seçim öncesi alelacele şekillendirilmiş ve birilerine peşkeş çekilmiş. Manavgat halkının kazanacağı her türlü projeye destek vereceğimizi söylemek isterim. Biz Manavgat’a yapılan her türlü yatırıma tabi ki destek veririz. Yalnız Manavgat’taki pastanın yüzde 80’inin 3 kişiye paylaştırılıp geri kalan yüzdenin Manavgat’a bırakılmasına karşıyız. Manavgat halkının yararına bir proje çıkacaksa her zaman Manavgat belediye başkanının yanındayız. Önerim bu toplantıların her zaman yapılıp toplumla paylaşmalarını istiyoruz. Yerelde halkın söz hakkı olmayan hiçbir yönetim şekli demokratik değildir. Demokrasiye susamış bir milletiz.

NoomanEnhoş (MHP İlçe Başkanı) Başkanlarımın böyle konuları halka açması güzel. Teşekkür ederim. Çekek, marina ve golf sahalarını önceden istişare etmiştik. Dosyaları milletvekillerine iletirken Manavgatta marina ve çekek yerinin mutlaka olması gerektiğini ancak golf sahalarının Oymapınar’da daha önceden çalışılmış olduğunu duymuştum. Onları aktardım. Golf Oymapınar’da olabilir. Sahillerin kapanmaması gerektiği konusunda görüşlerimizi de önceden aktarmıştık. Konuya biraz da uzak kaldık. Bu konudaki fikrim Manavgat için olması gereken en güzeli neyse hepsinin arkasındayız.

MNVG1511

Ali Yükser (Vatan Partisi İlçe başkanı) Her iki projeyle ilgili ayrıntılı dosyayı sizden rica ediyorum. Fakat şu anda izlediğim kadarıyla doğru şeyler söylendi. Burada önemli olan Manavgat halkının çıkarlarıdır. Bu doğrultudaki çalışmalara destek vermeye hazırız. Daha öncede Sorgun’da da aynı mücadeleyi vermiştik. Golf sahaları bizim gibi kurak su sıkıntısı çeken yerlerde tamamen doğaya aykırı oluşumlardır. Golf sahaları halka hiçbir zaman yarar sağlamaz. Diğer alternatiflerin de oluşması halinde bilimsel kurumlarca çevresel etki değerlendirme planı yapılması ve buna bağlı olarak projelerin geliştirilmesini öneriyorum.

Hüseyin Çin (DSP Manavgat İlçe Başkanı); Eğer bu proje içinde çekek yeri ve marina olmazsa Manavgat’ta bot tur sektörü biter. Ya da tekelleşir. Kesinlikte golf alanı olmasını istemiyoruz ve Marina ve çekek yerine destek veriyoruz.

Mesut Alkan (BBP İlçe Başkanı): Böyle bir ortam yaratıldığı için teşekkür ediyoruz. Daha önce 3 hafta önce Sorgun bölgesi için de mücadele vermiştik. Burası da bir rant uğruna verilmesi söz konusu. Bu birlikteliğimize rağmen halka rağmen bu projeler devam ederse birliktelikle çözülür. Yapılan her doğru işte BBP olarak sonuna kadar herkesin yanındayız.

MNVG1497

Akay Şenel (Manavgat eski Belediye Başkanı) Böyle bir planı hazırlamak bu devirde utanç vericidir. Bunu hazırlayan, şehrin geleceği diye halkın huzuruna gönderenlerin diplomasını alıp bir bakmak lazım. Manavgat’ın geleceği için yat limanı ve çekek yeri olmazsa olmazdır. Turizmin 12 aya yayılması için sağlık turizminin gelişmesi lazım deniyor. Bu 3 bin dönüm araziye sağlık turizmi yapın, 60 tesis sığar. Sonuçta golf alanı bu bölge için son derece yanlıştır. Bir tanesini bile gönlüm istemiyor, orada da bir karış yerim yok.

MNVG1361

Tarih:16.05.2019