Başkan Sözen`den Yeni Yıl Kutlama Mesajı

1Milletimiz ve Manavgat?ımız için güzel gelişmelerin yaşanacağına inandığım 2014 yılını değerli hemşerilerimle birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Manavgatlı hemşerilerimizin de katkılarıyla kentimizde önemli gelişmeler yaşadığımız bir yılı daha geride bırakıyoruz. Manavgat Belediyesi olarak yaptığımız tüm hizmetlerde vatandaşlarımızı her geçen gün daha iyiye, daha güzele, daha doğruya götürmek, onların geleceğe ümit ve güvenle bakmalarını sağlamak temel hedefimiz olmuştur.

Her yeni bir yılın başlangıcında, bir önceki yılda neler yaptığımızı, neler yapacağımızı gözden geçiririz. Çevremize yararlı olup olmadığımızı, zamanımızı iyi kullanıp kullanmadığımızı düşünürüz. Biz de sürekli kendi kendimizi denetliyor ve değerlendirmeler yapıyoruz. Onurlu görevi devir aldığımız günden bu yana Manavgat halkı için gece gündüz, saat mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.

Tüm insanların ve Manavgat halkımızın büyük umutlar beslediği, yerel seçim sürecini de kapsayan 2014 yılına gireceğimiz bu günler, gerçekten çok önemli değerli dostlarım. Karşılayacağımız yeni yılda, 5 yıllık görev sürecimizin dolacak olması nedeniyle sizlere 1 yıllık değil, genel bir değerlendirme yapma ihtiyacını hissediyorum.

Bundan 4.5 yıl önce Manavgat`ımıza hizmet etme görevine talip olurken halkımıza bazı sözler verdik. Sizlere 200 bin nüfuslu bir kentin, belediyemizin çalışmalarıyla sadece son yıllarda kat ettiği güçlenme ve gelişme sürecini anlatmak istiyorum.

Bizden önce Manavgat`ımıza emek veren, katkı koyan bütün yapılara her zaman teşekkür ettik. Ancak hizmet bayrağını devir aldığımızda kentimizin pek çok eksikliklerinin bulunduğu da inkar edilemezdi. Değerli Manavgat halkımızdan görev yetkisi istememizin asıl nedeni de eksikleri gidermek, kente farklı bir vizyon kazandırmaktı. Amacımız her yıl 4 milyona yakın turistin ağırlandığı, turizmin incisi Manavgat`ımızı, bulunduğu konumdan alarak bir adım daha ileriye taşımak, herkesin içerisinde yaşamaktan zevk alacağı çağdaş bir kent konumuna getirmek oldu.

Görev süremizin yarısından itibaren Büyükşehir Yasası konusunun gündeme girmesi ile hizmet alanlarımızı sadece kent merkezimizle de sınırlı tutamazdık. Çünkü bizden hizmet bekleyen 19 mahallemizin dışında,9 beldemiz ve 78 de köyümüz vardı.Kısacası yaklaşık 5 yıl önce Manavgat`ımızın kaybedecek 1 günü,1 saniyesi yoktu.Halkımız hizmet bekliyordu...
Sevgili dostlarım görevi devir aldıktan sonra ise soysal belediyeciliğin en güzelini halkımız için uygulamaya gayret gösterdik.Manavgat`ımız belediyemizin son yıllardaki çalışmalarıyla şehircilik anlamında gelişirken bir turizm kenti olma yolunda da büyük adımlar atmıştır. Biz herkese,herkesime
ve insanlarımız dışında bölgemizdekitüm canlılara değer verdik.Hizmetlerimizi planlarken,basit bir İlçe Belediyesi yönetimi anlayışı ile değil Büyükşehir Belediyesi anlayışı ile her zaman kucaklayıcı olduk.19 mahallemiz için planladığımız çalışmalarımız ve bütçemizi Büyükşehir Yasası`na hazırlık amacıyla 78 köyümüze de paylaştırdık.

Hizmetlerimizde hiçbir zaman parti ve insan ayrımı yapmadık.Kimseyi ötekileştirmedik. Kentimizde her zaman Sosyal Barış`ın öncülüğünü yaptık.
Şeffaf ve dürüst yönetim anlayışımız gereği, yapacağımız ve yaptığımız hizmetleri her zaman sizlerle paylaştık. Manavgat gibi büyük bir kentte belediye başkanlığı yapmanın zorlukları inkar edilemez.Bizler sorumluluk bilinciyle bu onurlu göreve talip olurken, yaşayacağımız sıkıntıları bilerek yola çıktık.Dedikodu ve polemiklerden uzak, sadece önümüze bakarak Manavgat`ımıza hizmet etmeye kilitlendik.

Görev süremizde 102 proje gerçekleştirerek 271 Milyon TL`lik yatırım yaptık.Toplam yatırım maliyetimizin 63 milyon TL`si Alt Yapı yatırımlarıdır.Kentimizde 44 km yağmur suyu hattı,34 km kanalizasyon hattı, 90 km içme suyu hattı döşedik.2 milyon 300 bin m2`lik asfalt yaparak yollarımızı çamurdan kurtardık.330 bin M2 parke taşı döşedik.100 km`lik yeni imar yolu açarak yol ağımızı genişlettik. Bugüne kadar ödenmemiş olan kamulaştırma bedellerini de dönemimizde ödeyerek bu borçları hafiflettik. Kamulaştırmaya ödediğimiz toplam bedel 20 milyon TL`dir.Üreten belediye olmak için çalıştık. Asfalt şantiyemizde toplam 166 bin ton asfalt üretimi yaptık. Park ve Bahçeler seramızda ise toplam 1 milyon 750 bin adet bitki üretimi yaparak, kentimizin muhtelif yerlerinde değerlendirdik. Azim ve kararlı çalışmalarımızla belediyemiz işçi alacaklarını da her ay düzenli olarak ödeyen sorunsuz bir belediye konumuna gelmiştir.

Bu süreçte gerçekten ihtiyaç olan büyük yatırımları hızla hayata geçirdik. İnanıyorum ki, sizler bizi çok iyi izlediniz. Amacımız genç, çocuk ve kadın nüfusu ağırlıkta olan Manavgat`ımızda toplumun büyük bir kesimini memnun edecek hizmetler üretmekti. Yeni Toplumcu, Paylaşımcı Belediyecilik anlayışımız gereği Sosyal Belediyeciliğe ağırlık verdik. Halkımızın refah düzeyini düşünerek belediyemizin güçlü elini Sosyal Marketimiz aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine uzattık. Cenaze hizmetlerimizle yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın yanında yer alarak acılarını paylaştık. İşsiz insanlarımıza belediyemiz aracılığı ile iş sahibi yaptık. Günlük yaşam telaşından bunalan halkımızın yüzünü nasıl güldürebiliriz diye düşündük. Bu amaçla sosyal ve kültürel etkinliklere ağırlık verdik.

Kent halkının büyük kısmının geçim kaynağı olan turizme her zaman değer verdik. Bölgemize gelen turistlerimizi memnun edebilmek amacıyla kent görselliğini öncelikli olarak yeniledik. Irmak kıyısı düzenlemeleri, kent ışıklandırması, meydan ve cadde düzenlemeleri yaparak Manavgat`ı geleceğe hazırladık.

Irmak Kıyılarımızda 8 kilometrelik sahil bandında toplam 100 bin metrekarelik alanı düzenleyerek Manavgat Irmağı`nı kentle bütünleştirdik.Irmak kıyılarına 24 saat devriye gezen özel güvenlik ekiplerimizi yerleştirerek halkımızın ve turistlerin can ve mal güvenliğini sağladık.Cumhuriyet Meydanı`mızı yeniden düzenleyerek kente kazandırdık. Meydanımızın altında büyük bir sergi alanı oluşturduk. Yer altı otoparkı ise trafiğin yükünü hafifletti.Avrupa Birliği içme suyu projesi,Manavgat tarihinin en büyük yatırımlarındandır. Bu projeyi tamamlayarak kentimizi susuzluktan kurtardık.

Spora ve gençlerimize her zaman önem verdik. Gençlik Merkezimiz ve 5000 Kişilik Stadyumumuzu tamamlayarak hizmete açtık. Kültür ve Sanat alt yapısını önemsedik. Kültür Merkezimizin temelini attık. Hisar Caddemizi ve Asım Okur Meydanımızı yenileyerek kentimizde görsel güzellik sağladık.Yaşlı vatandaşlarımızı unutmadık.Hiçbir yaşlımızın ihtiyacı olmaması dileği ile Huzurevimizi inşa ettik.``Yaşayan tüm canlılarımız bizim için değerlidir`` düşüncesiyle Hayvan Barınağımızı hizmete açtık.Nefes alan bir kent için her mahallemize bir park yaptık.Bu parklarımızda spor mekanlarını unutmadık.3 yeni bulvarımızı kente kazandırdık.Kavşaklarımızı ve 20`ye yakın caddemizi revize ettik. Manavgat`ın 19 mahallesinde girmediğimiz bölge kalmadı.Manavgat`ın tüm caddelerini led aydınlatmalarla ışıl ışıl yaparak kenti gecenin karanlığından kurtardık.Engelli vatandaşlarımızı hiçbir zaman unutmadık.Tüm yatırımlarımızı engelli vatandaşlarımızın da kullanacağı şekilde hayata geçirdik.

Türkiye`de belediye meclisinden köylere hizmet götürme kararını çıkaran ilk belediye olmaktan gurur duyuyoruz. Büyükşehir Yasası daha uygulanmadan biz hinterlandımızı genişleterek 78 köyümüzün tamamına her türlü hizmeti götürdük.

Yerli ve yabancı konuklarımızın kentimizle ilgili bilgi alacağı, şikayetlerini bildireceği Kent Bilgi Sistemi ve Mobil uygulamayı hayata geçirdik. Kentimizde her zaman birlik ve beraberliğe önem verdik. Milli bayramlarımızda halkımızla hep el ele gönül gönüle olduk.Yağlı güreşlerimizle, Barış Suyu ve Motosiklet festivallerimizle Manavgat`ımızın adını tüm Türkiye ve dünyaya duyurduk.

Elbette ki, Manavgat halkımız bu hizmetlerden çok daha fazlalarına layıktır.Bizler de halkımıza layık olmanın bilinciyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Her yeni yıl, yeni atılımlar, yeni umutlar, kısaca yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir. Biz de Manavgat Belediyesi olarak bu hızlı gidişe ayak uydurmamız ve yeni yılda daha çok çalışarak daha başarılı olmamız gerektiği bilincini taşıyoruz.2014 yılının ilk günlerinde de belediyemizdeki yeniliklerin sevincini yine sizlerle paylaşacağız.

2013 yılını sevgi, saygı ve hoşgörü ile dolu olarak geçirmemizi sağlayan, hizmetlerimize destek olan Manavgatlı hemşerilerime teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum.İnanıyorum ki; var olan birlik ve beraberliğimiz 2014 yılında daha da güçlenecek, turizmin gözbebeği ilçemizde halkımız daha mutlu ve daha huzurlu günler yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Manavgat halkının, mülki, askeri ve adli erkan ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin, belediye meclis üyelerimizin,Manavgat Belediyesi`ne emek veren mesai arkadaşlarımızın, basın mensuplarının, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerimizin yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, hizmet etmekten kıvanç ve derin bir haz duyduğumuz Manavgat`ın tüm güzide insanlarına yeni yılda, mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim. Sevgi ve Saygılarımla...

Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı