Sn.Şükrü Sözen`in Yeni Yıl Mesajı

4Milletimiz ve Manavgat`ımız için güzel gelişmelerin yaşanacağına inandığım 2013 yılını değerli hemşerilerimle birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Manavgatlı hemşerilerimizin de katkılarıyla ekonomik, sosyal ve kültürel alanda önemli gelişmeler sağladığımız bir yılı daha geride bırakıyoruz. Manavgat Belediyesi olarak yaptığımız tüm hizmetlerde vatandaşlarımızı her geçen gün daha iyiye, daha güzele, daha doğruya götürmek, onların geleceğe ümit ve güvenle bakmalarını sağlamak temel hedefimiz olmuştur.

Tüm insanların ve Manavgat halkımızın büyük umutlar beslediği bir dönemin başlangıcı olan yeni yıla gireceğimiz bu günler, geride bırakacağımız 2012 yılı içerisinde yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın değerlendirilmesi ve ihtiyaçlara göre yeni hedeflerin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Yeni bir yıl başlarken neler yaptığımızı, neler yapacağımıza gözden geçiririz Çevremize yararlı olup olmadığımızı, zamanımızı iyi kullanıp kullanmadığımızı düşünürüz. Biz de sürekli kendi kendimizi denetliyor ve değerlendirmeler yapıyoruz.

Onurlu görevi devir aldığımız günden bu yana Manavgat halkı için gece gündüz, saat mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.

Manavgat halkına ve ziyaretçilerine en kaliteli yerel hizmeti vererek çağdaş bir kentte yaşama imkanı sunmak, herkesin görmek ve yaşamak istediği bir kent oluşturmak en büyük hedefimizdir.Şeffaflığı, katılımı ve işbirliğini esas alanYENİ TOPLUMCU ve SOSYAL BELEDİYECİLİK anlayışıyla yönetimi ilke edindik ve bu ilkeler doğrultusunda Manavgat`ın geleceği için çalışmaktayız.

Bu süreçte verdiği sözleri tutan, sosyal dayanışmayı önemseyen, insana önem veren, tasarrufu özümsemiş, bilgili, işini bilen, ekibiyle Manavgat`ın çehresini değiştirmek için kolları sıvadık.Bir süre Manavgat halkından ayrı kaldık. Yeniden göreve başladığımız bir yıllık süreçte kaybettiğimiz zamanı telafi etmek, yarım kalan ve devamlılık arz eden işler ve hizmetlerle, önemli sosyal projelerin altına imza attık. Bu hizmetlerimizi yaparken her zaman halkımıza danıştık, onların fikirlerini aldık. Halkımıza hesap verme zorunluluğumuzun olduğunun bilincindeyiz.

Bu nedenle klasik bir kutlama mesajı yerine sizlere 1 yıllık süreçte neler yaptığımızı ve yeni yılda neler yapacağımızı buradan paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz yılda üzerinde çalıştığımız ve halkımızın öncelikli ihtiyacı olan Manavgat Irmağı kıyılarının düzenlenmesiydi. Manavgat Irmağımızı ve kıyılarını düzenlemek için belediyemizin mevcut imkanlarıyla var gücümüz ile çalışmaktayız.Kıyılarla ilgili hazırladığımız büyük uygulama projelerimizin Yukarıhisar, Yukarıpazarcı ve Aşağıhisar etaplarını tamamladık. Aşağıpazarcı Irmak Kıyısı çalışmalarımıza Ocak ayında başlayacağız. Delta Salonu ve Çevreyolu Köprüsü arasındaki kıyı düzenleme çalışmalarımız ise devam etmekte. Şimdi kıyılarımız bambaşka güzelliğe büründü. Gösterdiğimiz bu çabaların Manavgat halkından takdir gördüğü inancındayız.`Önce insan`anlayışı ile halktan aldığımız güçle, halkın belediyeye katılımını sağlamak, çalışmalarımızın temelini oluşturmakta. Bu yüzden Kent Konseyi`nin kurulmasına belediyemiz olarak öncülük ettik. Şimdi Manavgat`ta ilk kez, halk-Belediye işbirliğinin kent sorunlarının çözümüne olumlu yansıdığını düşünüyoruz.

Yol, asfalt, kaldırım, parke, çöp ve temizlik gibi belediyecilik hizmetlerinin aksamadan yapılmasına son derece dikkat ettik. Temiz toplum anlayışıyla her karışı temiz bir ilçe var etmek için çalışıyoruz.

Bir su kenti olan Manavgat`ımızda ne yazık ki, özellikle her yaz su kıtlığı yaşanmaktadır. Nüfus artmakta, buna bağlı olarak mevcut su alt yapısı yetersiz kalmakta idi. Bu durumun önüne geçmek için çalışmalar yapmak zorundaydık. Bu nedenle Avrupa Birliği ile yaptığımız ortak protokolle hayata geçirdiğimiz büyük içme suyu inşaatı projemiz, kentin 50 yıllık geleceğinde içme suyu ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. 20 milyonluk bu dev yatırımımızın yüzde 40`lık kısmı tamamlanmıştır. Süratle içme suyu borularımız döşenmekte, ihtiyaca yönelik su deposu inşası sürmektedir.

`Verdiği sözleri tutan belediyecilik` anlayışımızdan da asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz.Manavgat`ta geçmiş yönetimlerce ihmal edilmiş gençlerimize, kendilerini eğitme imkanı bulabilecekleri bir Gençlik Merkezi`nin ve 5000 kişilik stadyumun temelini yeni yılın ilk günlerinde atacağız. Bu büyük yatırımlarımızın zemin çalışmaları ise şu anda devam etmekte. Kenti en kısa yoldan denize bağlayacak olan Herford Caddemiz ve Hayvan Barınağımız da tamamlandı. Yeni yılda bu yatırımlarımızın da açılışları yapılacak.

Belediyemizi devir aldıktan sonra, `Kurumlarda başarı için devamlılık esastır` mantığı ve temel prensibimiz olan `İnsan merkezli sosyal belediyecilik` anlayışı ile az zamanda, kısıtlı imkanlarla çok işler yaptık. Pek çok caddemizin yenileme çalışmalarını tamamladık. Hasan Ali Yücel Caddesi, Çetin Emeç Caddesi, Ulukapı Sülek Yolu, Şelale Caddesi, Hastane Yolu, Yunus Emre Caddesi, Barbaros Caddesi gibi büyük caddeleri yeni ve kullanışlı şekliyle vatandaşlarımıza kazandırdık. Kentin gözbebeği Hisar Caddemiz ise hazırlanan yeni projesiyle 2013 yılında yeniden düzenlemeye alınacak.`Kentleri kent yapan meydanlarıdır` mantığıyla Cumhuriyet Meydanımızı genişletme çalışmaları tamamlanmak üzere. Allah`ın izniyle ilk milli bayram kutlamasını hep birlikte genişletilmiş ve Manavgat`ımıza yakışır meydanımızda yapacağız. Asım Okur Meydanımız ise yeniden düzenlenmiş muhteşem görüntüsüyle sizlere yakışacak şekilde kullanıma açılmıştır.

Halkımızın daha yeşil bir çevrede yaşamaları için yeşil alan miktarını da artırma çalışmalarımız sürmektedir. Bu amaçla park sayısını süratle artırıyoruz. 16 adet park yapılarak dönemimizde açılmıştır.

Belediye Başkanlığı görevimiz süresince vatandaşlarımızın refah düzeyleri de ilgi alanımız içinde olmuştur. Bu amaçla açtığımız Sosyal Marketimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza onları rencide etmeden, reklamını yapmadan ulaşılmış, dertlerine derman olunmuştur.

Yine engelli vatandaşlarımız da her zaman bakış açımızın içinde odak noktası olmuştur. Yeni yatırımlarımızda hep engelli insanlarımıza yönelik ayrıntılar atlanmamıştır. Irmak kıyılarında, yeni açılan caddelerimizde ve Herford Caddesi`nde onlar için özel yürüyüş takip yolları yapılmıştır. İhtiyaç sahibi ailelere akülü araçlar anında ulaştırılmıştır. Halk otobüslerimizden 100`ü aşkın engelli vatandaşımız girişimlerimizle özel kartlar kendilerine teslim edilerek, ücretsiz olarak yararlanma imkanı bulmuştur.Sevgili Manavgatlılar Sizlere verdiğimiz ve vereceğimiz hizmetlerimiz bunlarla sınırlı değildir.

2013 yılının ilk günlerinde belediyemizdeki yeniliklerin sevincini yine sizlerle paylaşacağız.

Her yeni yıl, yeni atılımlar, yeni umutlar, kısaca yenilikler yılıdır. İnsanlık her yeni yılda tarihini yeni başarılar, yeni buluşlar, her alanda ilerlemelerle zenginleştirir. Biz de Manavgat Belediyesi olarak bu hızlı gidişe ayak uydurmamız ve yeni yılda daha çok çalışarak daha başarılı olmamız gerektiği bilincini taşıyoruz.

2012 yılını sevgi, saygı ve hoşgörü ile dolu olarak geçirmemizi sağlayan Manavgatlı hemşerilerime teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum. İnanıyorum ki var olan birlik ve beraberliğimiz 2013 yılında daha da güçlenecek, turizmin gözbebeği ilçemizde halkımız daha mutlu ve daha huzurlu günler yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Manavgat halkının, mülki, askeri ve adli erkan ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin, belediye meclis üyelerimizin, Manavgat Belediyesi`ne emek veren mesai arkadaşlarımızın, basın mensuplarının, sivil toplum örgütü kuruluşlarının, siyasi partilerimizin yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, hizmet etmekten kıvanç ve derin bir haz duyduğumuz Manavgat`ın tüm güzide insanlarına, mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim.

Saygılarımla


Şükrü SÖZEN
Manavgat Belediye Başkanı