Manavgat`ta Festival Havası Başladı

3Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen,4.Manavgat Motosiklet Festivali ve 18. Barış Suyu Festivalleri ile ilgili olarak yaptığı basın toplantısıyla kentte festival havası esmeye başladı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen 18.Manavgat Barış Suyu Kültür, Turizm ve Sanat Festivali ve 4.Manavgat Motosiklet Festivalleri`nin başlaması nedeniyle,bir basın toplantısı düzenledi.Irmak Kıyısındaki Pınar Balık Restoran`daki basın toplantısına Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Şimşek,Hasan Şekerlisoy ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halis Akkaya ile Manavgat`ta görev yapan gazeteciler katıldı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen,bu yıl 4.Manavgat Motosiklet Festivali`nin 27-30 Haziran tarihleri arasında,18.Manavgat Barış Suyu,Kültür,Sanat,Turizm ve Gençlik Festivali`nin ise 5-6-7 Temmuz tarihleri arasında bir hafta arayla yapılacağını açıkladı.

MANAVGAT`IN TANITIMI YAPILACAK
Eski festivallerden görüntülerin de led ekranda sunumunun yapıldığı toplantıda konuşan Başkan Şükrü Sözen, ``SU``dan alan Barış Suyu Festivalini, kentin gelecek 50 yıldaki su sorununu çözen ve henüz tamamlanan AB İçme Suyu Projesi`nin açılış töreni ile anlamlandıracaklarını vurguladı. Başkan Sözen, her iki festivalle Manavgat`ın adının Türkiye ve dünyada daha çok duyurulacağını vurgulayarak, bu konuda basına da büyük görevler düştüğünü anlattı.Festivallerin tanıtımında emek harcayan basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Sözen, Manavgat`ın her geçen gün büyüyüp, gelişerek hak ettiği noktaya emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.Sözen şunları söyledi.MOTOSİKLET FESTİVALİ FARKLI BİR KONSEPT
Manavgat`a emek vermek, hizmet etmek sadece bizim işimiz değil, basının, sivil örgütlerin ve vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır.Bu gün burada olmanız önemli.Hepinize teşekkür ederim.Manavgat her geçen gün hak ettiği yere doğru, emin adımlarla ilerliyor.Bunu da gururla her sohbetimle dile getirmeye çalışıyorum. Eksikleri yok mu Var.Hala olması gereken yerde değil.Ama Manavgat Belediyesi olarak hızla bu noksanlıkları tamamlamaya çalışıyoruz. Manavgat`ımız her geçen gün daha yaşanabilir bir yer oluyor. Bunun da olumlu tepkilerini alıyoruz. Buraya gelip gören insanların takdiri ile karşılaşıyoruz.Bu da bizi mutlu ediyor.Kentleşmede mutlaka ki, kültürel ve sosyal etkinliklerin de önemi çok büyük.Biz de bu konuya hassasiyetle büyük önem veriyoruz. Günümüzün güç ekonomik koşullarında insanların hayatlarını sürdürebilmeleri çok zor. İnsanlarımızı biraz olsun rahatlatmak adına festivallerimizi sürdürüyoruz. İnsanlarımızın güncel sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltabilir miyiz düşüncesindeyiz.Aynı zamanda bölgemizdeki turizme ve esnaflarımızın ticari hayatına katkı sağlamak istiyoruz.27-30 Haziran tarihlerinde Motosiklet Festivalimizin 4`üncüsünü Boğaz Mevki`nde düzenleyeceğiz.3000 MOTOSİKLETÇİ GELECEK
Neden motor festivali Dünyayı, Türkiye`yi geziyoruz.Dünyada turizm kentleri alışılmışın dışındaki faaliyetlerle anılıyor.Barış Suyu festivalimiz de ses getiriyor. Ancak bunun dışında bir etkinlik koyarak Manavgat`ın adını daha farklı konseptle duyurabilmek en büyük amacımız.Türkiye`de pek çok motosiklet festivalleri düzenleniyor. İyi organize edildiği takdirde bölgeye artı getirecek özel festivaller bunlar. Her yıl artı koyarak genişletiyoruz. Türkiye ve dünya genelinden gelecek dostlara farklı şeyler sunacağız. Boğaz Mevki`nde 12 dönüm alanda festivalimiz düzenlenecek. Orada 1500 çadır kurulacak alan var. Türkiye ve dünya genelinden 2 bin ile 3 bine yakın motosiklet tutkununu bekliyoruz. Çok özel bir tutku. Özgürlüğü, gezmeyi görmeyi, doğa sevdasını, dostluğu, birlikteliği, farklı kültürleri bir araya getirmeye yarayan bir alışkanlık, bir hobi. Bu festivale çok farklı hayat tarzları olan farklı kültürleri benimsemiş insanlar katılıyor.Bu dönem Yunanistan, İtalya,Bulgaristan ve Rusya`dan motosiklet severler gelecek. Manavgat`taki gelişmeleri gösterebilmemiz adına bu bir vesile olacak.190 bin yatak kapasitesine sahip olmamıza rağmen tam anlamıyla tanınmıyoruz.Manavgat`ın adı, motosiklet festivalinin içindeki çeşitlilikle daha çok duyurulacak. Eskiden iki festivali aynı kapsamda yapıyorduk.İkisi de kendine özgü festivallerdi.Ayrı yapalım dedik. İnsanlarımıza biraz daha fazla ulaşalım istedik.Büyük sahnemizi, ekranlarımızı kuruyoruz.Satış, teşhir reyonları olacak.Bu tutku ile alakalı olarak küçük mağazalar standlar oluşturduk.Ayrıca oraya gelecek kişilere uygunluğunu gözettik. Ogün Bülent Görgün motosiklet tutkusu ile ilgili şarkılar söyleyen Türkiye`deki tek sanatçı. Haluk levent, Onur Uğuş, O ses Türkiye Yarışması`nda 4`üncü olan bir sanatçı. Grup Gündoğarken, Ayrıca motosiklet akrobatı Troger Mokus`u da davet ettik. Festivali biraz daha canlı tutabilmek adına her gece ünlü DJ`ler eşliğinde müzik sunumları, özel dans gösterileri, konsept partiler, hediyeli turnuvalar ve yarışmalar düzenlenecek, yarışmaların içinde en yavaş motosiklet sürümü, güvenli motor sürüş teknikleri seminerleri dersleri verilecek. Dileriz ki festivalimiz ülkemizin biraz hareketli olduğu bu süreçte huzurla geçer, anlamına ulaşır. Manavgat ve ülke turizmine ülkenin ve dünyanın değişik yerlerinden gelecek konuklara iyi vakit geçirtecek bir festival olur.

BARIŞ SUYU FESTİVALİ ÖNCESİNDE `SU` AÇILIŞI
Ayrıca bir önemli ayrıntı daha var. Bu yıl Barış Suyu Festivalimizi daha da anlamlandırmak istedik. İki festival arasında Avrupa Birliği İçme Suyu İnşaatı projemizin açılışını yapacağız.20 milyon Avroluk yani 50 trilyonluk yatırımla Manavgat`ımızın gelecek 50 yıldaki su sorununu çözdük. Manavgat her yıl yüzde 7-8 oranında büyüyor.Hala 1970`lerde yapılan su hattını kullanıyoruz.O dönemin kentin planı yapılarak düşünülmüş bir sistem. Manavgat`ın bir çok yerinde kansorejen borular kullanılıyordu.Bunların tamamı değişti.Pompajlar,dev jeneratör sistemleri oluşturduk ve bütün sistem tamamlandı.Test dönemi içindeyiz.Halihazırda pek çok bölgelerde su yokluğu yaşanıyordu. Bu sorunların hepsi önümüzdeki günlerde su verilmesiyle çözülecek.Şu anda depolarımız yıkanıyor,basınç testlerinden geçiriliyor.Aslında şu anda Türkiye`de gönül rahatlığı ile içebileceğimiz 10 belediye suyundan bir tanesi Manavgat`ta olacak.Yeni yapılan 10 bin m3`lük su depomuzda bir açılışımız olacak,akşam da Manavgat halkına konserli bir etkinlik koyduk. 5-6-7 Temmuz`da 18.Manavgat Barış Suyu Festivalini stadyumda gerçekleştireceğiz.Akşam ticaretini de canlandırmak adına çeşitli etkinlikler koyduk.Edip Akbayram, Volkan Konak,Ebru Gündeş,Gülşen, Kutsi,Mehmet Erdem,Anadolu Ateşi sahne alacaklar.Çocukları da unutmadık,akşam etkinliklerimiz onlar için sürecek.Turizmi önemsedik.Turizm dernekleriyle irtibata geçtik. Destekler alıyoruz. Bunlar büyük festivaller aşağı yukarı 30 bin insanın bir gecede toplandığı etkinlikler, sorunsuz bir şekilde bunları atlatabilmek önemli. Kimsenin kaşı düşmeden, kimsenin canı yanmadan geçirmek için gayret ediyoruz. Şimdiden festival sürecine destek veren ekibime yürekten teşekkür ediyorum``.