Manavgat Belediyesi`nden Konserli Su Açılışı

6Manavgat Belediyesi,50 yıllık içme suyu sorununu çözen Avrupa Birliği Destekli İçme Suyu İnşaatı Projesi`nin açılışını Ulukapı Köyü Sülek Tepesi`nde inşa edilen yeni su deposunda yaptı.

Manavgat`taki su sevinci, geniş katılımlı açılış sonrasında Cumhuriyet Meydanı`ndaki Onur Akın konseriyle taçlandırdı.

Büyük Projede Mutlu Son
Manavgat Belediyesi`nin, Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Destekli İçme Suyu İnşaatı Projesi tamamlandı. Kentin gelecek 50 yıldaki içme suyu sorununu çözen projenin açılışı, Ulukapı Sülek Tepesi`ne inşa edilen su deposunda yapıldı. Açılışa Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Devrim Kök, CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, sanatçı Onur Akın, Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, oda başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, vatandaşlar, Ulukapı Sülek halkı, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Türkiye`nin En Büyüğü Sıralamasında
Türkiye`nin en büyüklerinden birisi sıralamasına giren 10 bin metreküplük su deposu önünde vatandaşlara hitap eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kentin 50 yıllık içme suyunu bu proje ile garanti altına aldıklarını söyledi. Başkan Sözen konuşmasına Sivas katliamında hayatını kaybeden 37 aydın ve yazarı anarak başladığı konuşmasında, kentte üst yapının yanı sıra alt yapı yatırımlarına da ayrım yapmadan önem verdiklerini vurguladı. Sözen şunları söyledi.``AB destekli içme suyu projemiz bugüne kadar hem ekonomik boyutta hem de ihtiyaç anlamında Manavgatın en büyük projesidir. Bunu size gururla ifade ediyorum. 20 milyon Euro`luk bir proje bugüne kadar rakamsal boyutta yapılan bu proje, Manavgat`ın 50 yıl su ihtiyacını çözen tarihi bir projedir. Manavgat, Sorgun, Kızılağaç bölgesinde yapılan büyük bir projedir. Projenin yüzde 85`i AB`den alındı. Sizin cebinizden para çıkmamıştır. Yüzde 6`sı bakanlıktan, Yüzde 9`luk bir bedel ise kasamızdan çıkmıştır. İçme suyu inşaatı şu anda bitti.7 milyon Euro`luk bölümünü teslim aldık.2012 Ocak`ta başladı ve 1.5 yıl sürdü.20 bin yataklı Kızılağaç bölgesinin içme suyu hatları yenilendi. Seçim döneminde söz vermiştik. Sözümüzü tutmuş olduk. Hatıplar ve Sorgun`un hatları yenilendi. Manavgat Merkez ve Kızılağaç bölgesinde toplam 64 km hat döşendi. Eski şebeke hattı 261 km idi, bu çalışmayla şebeke hattımız 325 km`ye çıkmış oldu. Su depomuz ise Türkiye`nin en büyüklerindendir.5 adet yeni kuyumuz açıldı. 3 adedi yenilendi. 1105 adet galvaniz ev bağlantısı yenilendi. Kanserojen madde yayan asbest borular yenilendi. MASKİ kurulup içme suyu birimleri yeniden yapılandırıldı. Kayıp ve kaçaklar bundan sonra önlenecek ve su hizmetleri vatandaşlara bundan sonra daha sağlıklı verilebilecek. 30 yıldır yenilenmeyen içme suyu alt yapımız 2050`ye kadar sıkıntı vermeyecek şekilde yenilenmiş oldu. Eskiden su testileri ile Manavgat ırmağından su alınırmış. Manavgat işte o günlerden bugünlere geldi. Emeği geçen AB temsilcilerine, bakanlık temsilcileri, müteahhit firma, müşavir firma temsilcileriyle belediye personeline özellikle Fen işleri Müdürüm Mustafa Kişioğlu`na yürekten teşekkür ediyorum. Bu hizmette bize destek veren Ulukapı Sülek Mahallesi halkıma da teşekkür ediyorum. 1 haftaya kadar Ulukapı ve Sülek Mevkii`nde de suyumuzu vereceğiz. Hizmetlerimize Reklama dayalı değil, alt yapı ve üst yapı ayrımı yapmadan sıralamaya koyduk. Zaruret neyse onu yerine getirdik. Göstermelik balon projelerle zamanı geçirmedik. Bunların reklamını da yapmanın ihtiyacını duymadık. Sadece halkla heyecanımızı paylaşmak adına bu açılışları düzenliyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesinde koşulsuz bize destek verdiniz. Her zaman sizin desteğiniz ve şefkatinizi yanımızda hissettik. Bu desteğinizi esirgemeyeceğiniz sürece daha çok açılışlar yapacağımızın sözünü veriyoruz. Manavgat`a hizmet etmek adına heyecanımızı ve hırsımızı kaybetmedik. Bu güne kadar bana ve ekibime gösterdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim``

Cesaret Örneği Çalışma
Başkan Sözen`den sonra söz alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da Başkan Sözen?in cesaret örneği bir projeye imza attığını söyledi.Akaydın,Belediye başkanları seçim yaklaştıkça alt yapı yatırımlarından uzak durarak daha çok süslü projelere önem verirler. Çünkü esnafı da halkı da bu çalışmalar zora sokar. En zor projeler alt yapı projeleridir. Manavgat`a en yaraşır projelerden birisini Başkan Sözen hayata geçirmiştir. Kendisini tebrik ediyorum dedi.Akaydın konuşmasında Sivas şehitlerini anarken, vatandaşların yaklaşan Ramazan ayını da kutladı.

Emeği Geçenlere Plaket
Başkan Sözen konuşmalar sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı İsmail Raci Bayer adına düzenlenen plaketi Bakanlık temsilcisi Meltem Yılmaz`a NİRAS ve KOLTEK müşavirlik firmaları adına Ertuğrul Ünlütürk`e,müteahhit firma Asil inşaat adına Yahya Yücesoy`a teşekkür plaketlerini verdi.Onur Akın Coşturdu
Sülek Tepesi`ndeki açılışın ardından Cumhuriyet Meydanı`na akın eden halk, Onur Akın konseri ile coştu. Başkan Sözen burada da bir konuşma yaparak halka teşekkür etti.

Burada da Sivas şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Sözen,``Bütün günün yorgunluğuna rağmen anlatılmaz bir mutluluk içindeyim. Bu gün su temin projesinin açılışını sizden aldığımız büyük destekle gerçekleştirdik. Şu anda da o heyecanla burada huzurunuzdayım.Şunu bilmenizi istiyorum bugün sizin katılımınızla hayata geçirdiğimiz Manavgat`ımızın en büyük projelerindendir.Halkımıza hayırlı olsun. Verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ederim``dedi.Konserine 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Otelinde yakılanları anarak başlayan Onur Akın,onlar için `Sen Kavga ol Ben Hasret` ve `Bugün Dost Yarelenmiş` şarkılarını söyledi. Programına `Geceyi Sana Yazdım, Bekle Bizi İstanbul, Asi ve Mavi, Gaybana Geceler, Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar` gibi sevilen şarkıları ile devam eden Onur Akın, bir ara sahneden inerek `Seviyorum Seni` parçasını Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile birlikte halkı selamlayarak söyledi.Manavgat Cumhuriyet Meydanı`ndaki konseri 10 bini aşkın kişi izledi.