Başkan Sözen`den MATSO Yönetimine Ziyaret

1Ziyarete tam kadro katılan MATSO yönetimi ve Başkan Sözen turizm konularını da masaya yatırdı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ve yönetimine `Hayırlı Uğurlu Olsun` ziyaretinde bulundu.Başkan Sözen`e CHP`li belediye meclis üyeleri de eşlik etti. Sözen ve belediye heyetini MATSO Başkanı

Boztaş ve MATSO yönetim kurulu üyeleri tam kadro olarak oda girişinde karşıladı.

Yeni ekip göreve başladığından bu yana oda yönetiminin

Ankara ziyaretleri nedeniyle buluşma zamanının çakıştırılamadığını belirten Başkan Sözen,gecikmeli ziyaretten dolayı özür diledi.Başkan Boztaş ve MATSO yönetimine görevlerinde başarılar dileyen Başkan Sözen faaliyetleri takip ettiğini ve başarılı bulduğunu söyledi.

Sözen,``Güçbirliği Şart``

Manavgat`ın her gün büyüdüğünü belirten Başkan Sözen, güçbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

Sözen,``Ticaret Odamız, dinamik bir ekiple yeni görevine başladı. Önümüzdeki süreçte Büyükşehir Yasası devreye girdikten sonra böylesine güzel yapılara her zaman ihtiyaç olacaktır. Bu yapıyı Manavgat için bir kazanç olarak değerlendiriyoruz. Faaliyetlerinizi de takip ediyoruz. Sürece hızlı girdiniz. Tebrik ediyoruz. Seçimden sonra belediye yönetiminde hangi yapı görev alırsa alsın beraber hareket etmek mecburiyeti vardır. Manavgat çok büyüyor arkadaşlar. Tek başına hiçbir yapının yerel yönetimin de dahil sorunların üstesinden gelmesi mümkün değil. Güç ve fikir birliğinde olmak, büyük ölçüde Manavgat`ı ilgilendiren konuları masaya yatırıp el birliği ile bu süreci taşımak mecburiyetindeyiz diye düşünüyorum. Ticaret odasının mutlaka ki kendine göre projeleri çalışma planı vardır. Seçim yoğunluğu yavaş yavaş başladı. Seçimden sonra Manavgat`ı gerçek boyutta olması gerektiği kulvara nasıl oturtabiliriz diye hep birlikte çalışmayı umut ediyorum. Sürecinizin hem kendinize, hem kurumunuza,hem Manavgat`a hayırlı olmasını diler başarılar dilerim``dedi.Boztaş,Çalışmalarını Anlattı

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ise Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen`in ekibiyle birlikte yaptığı ziyaretten memnuniyetini dile getirdi. MATSO`nun turizm çalışmalarından bahseden Boztaş,Başkan Sözen`den destek istedi.

Boztaş,``Özellikle ekibinizle birlikte gelmenize mutlu olduk. Özellikle Bizim de bir özrümüz olacak. Sizin de bir randevu talebiniz olmuştu. Ancak bizim Manavgat`a turizm fakültesi kazandırmak için yaptığımız çalışmalar kapsamında Ankara`da Bakan Bey`i ziyaretimiz olmuştu. Sizi çağıramamıştık. Bu nedenle asıl biz de sizden özür diliyoruz. Ancak Bakanlık ziyaretimizin meyvelerini alıyoruz. Ziyaretimizde ihtiyat hesabımızdaki paramızın serbest bırakılmasını sağladık. Ayrıca belediye başkan adaylığınızın da hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Hem belediye başkanı hem belediye başkan adayı olmanız sıfatıyla turizmle ilgili olarak hazırladığımız raporu size sunacağız. 45 bin hektarlık Oymapınar Bölgesi için de çalışmalarımız var. O bölgede nasıl yatırım yapılabilir elimizde raporlar olacak. Dolayısı ile bölgenin imara açılmasıyla ilgili desteklerinizi isteyeceğiz``dedi.Sözen,``Belediyemizin Kapıları Her Zaman Açık Oldu``

Müşterek çalışmaların önemli olduğunu vurgulayan Başkan Sözen, Belediyenin kapılarının her zaman açık olmasına rağmen Manavgat`a yön verecek nitelikteki çalışmaların 4.5 yıldır önlerine hiçbir zaman gelmediğini söyledi.

Sözen,``Tabii müşterek çalışma önemli. Bizim önümüze hiçbir zaman Manavgat`a yön vereceğine inandığımız bu tarz çalışmalar gelmemişti. Önemlidir bu. Biz kapımızı her zaman siyasi partilere, sivil örgütlere açık tuttuk. En az kentte bizim kadar sizler de sorumlusunuz dedik. Ancak hiçbir zaman Manavgat için önümüze alıp üstünde çalışacağımız bir çalışma gelmemişti. Bu çalışmalarınız için kutluyorum. Gündeme alacağımız çalışmaları her zaman dikkate alırız``dedi.``Büyükşehir Yasası Nedeniyle Büyük Düşünmek Zorundayız``

Başkan Sözen,belediyenin imar çalışmalarının olduğunu ancak Büyükşehir Yasası uygulamalarıyla birlikte bir çoğunun durdurulduğunu söyledi.

Sözen,``İmarla ilgili bizim de çalışmalarımız vardı. Kenti hangi bölümden imara açabiliriz. Kenti sıkıştıran meslek gruplarını kaydırmak, sosyal tesislerimizi çıkarabileceğimiz kent yakınındaki yerlerin tespitleri anlamında çalışmalarımız vardı. Ancak büyükşehir yasası bizi durdurdu. Çalışma şeklini değiştirmek zorunda kaldık. Önceleri Manavgat merkezde düşündüğünüz projeleri şimdi büyük ölçekte beldelerin ve köylerin arazilerini de düşünerek bütün değerlendirme mecburiyetiniz doğdu. Bütün beldelerimizin imar planlarını istedik. Beldelerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu tarz kente gereksinim duyulan yerlerin varlıkları tabi ki önemli. Bununla ilgili 5 aydır çalışıyoruz. Alternatif turizm ise adaylık sürecinden beri ifade ettiğimiz bir konuydu. Bunun ilk adımı kentin içinin revize edilmesiydi. Çünkü kentimiz turizmin gelişmesiyle birlikte hazırlıksız yakalanmış. Kent turizmin gerisinde kalmış. Kent turizmini canlandırmak için cazibe yerleri yaratmak gerekirdi. Bunu da yaptığımıza inanıyorum. Irmak kıyıları, cadde düzenlemeleri, gece aydınlatmaları, meydan düzenlemeleri, turistlerin 4 dilde hizmet alabileceği kent bilgi sistemleri gibi hizmetler önemlidir. Düne kadar Manavgat`a gelen turistin gideceği tuvaletlerin olmadığından yakınılıyordu. Bu sorunların tamamı çözülmüş durumdadır``dedi.

Manavgat Halkının Gerçek Evi Manavgat Belediyesi`dir

Oymapınar bölgesinin son derece önemli olduğunu ancak en önemli bölgenin Kum Mevki olduğunu dile getirdi.Kentin geleceği olan Ulualan Bölgesi`ndeki planlamanın aceleye getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Sözen, bu yüzden çalışmayı ikinci döneme bıraktıklarını anlattı.

Sözen,``En Büyük hayalimiz Kum mevki`nin alternatif turizm bölgesi olmasıydı. Ulualan bölgesinin doğru kullanılması için kent tarafından, halk tarafından tartışmaya açılması gerekiyordu. Kurumların,STK`ların görüşüne sunulması gerekiyordu. Bir an önce bunu Manavgat gündemine taşıyabilirdik. Ama sorumluluğumuz gereği bu süreci beklettik. Çünkü süre yetmeyecekti. Türkiye ve hatta dünya genelinde proje üretilen yapıları buraya davet edilerek çalışma yapılmasını istedik. Bu nedenle ikinci döneme bıraktık. Kum Mevki ile ilgili önceden plan vardı. Üstünde de çalıştık.Ama yeniden revize edilmesi gerekirdi.Buranın çalışması dar zamanda yapılmaması gerekirdi. Manavgat Belediyesi bu bölgenin en iyi planlayıcısı olacaktır.Manavgat halkının gerçek evi Manavgat Belediyesi`dir.Manavgat`ın çıkarlarının gerçek anlamda korunup kollandığı merkez Manavgat belediyesidir. Kum Mevki bazıları tarafından tartışılırken Manavgat Belediyesi`nin bunlardan haberinin olmaması da üzücüdür.``dedi.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da Kum Mevki ile ilgili hassas düşünceleri nedeniyle Başkan Sözen`i onayladığını belirterek teşekkür etti.Daha sonra Ahmet Boztaş, MATSO`nun plaketini kente yaptığı desteklerden dolayı Başkan Sözen`e hediye etti.