MANAVGAT GÜREŞLERİNE HAVA MUHALEFETİ ENGELİ

MANAVGAT GÜREŞLERİNE HAVA MUHALEFETİ ENGELİ

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 11. Yağlı Pehlivan Güreşleri, birinci gününde yoğun yağış dolayısıyla ertelendi.

_K4A3862

Akdeniz’in Kırkpınar’ı olarak isimlendirilen Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ilıca Er Meydanı’nda başladı. Minik1, Minik2, Teşvik1, Teşvik2, Tozkoparan ve Küçük Orta küçük boy gruplarında sabah saat 9.00’da başlayan güreşler yoğun yağış sebebiyle 10.30’da durduruldu. Güreşler, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’in ortak kararıyla ertelendi.

_K4A3835

74’ü Başpehlivan olmak üzere tüm boylarda toplam 2083 güreşçinin mücadele edeceği güreşler, 12 Mayıs Pazar ve 13 Mayıs Pazartesi günleri devam edecek.

“Sporcularımızın sağlığını düşünerek bu kararı aldık”

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) Başkanı İbrahim Türkiş, Manavgat’ta muhteşem bir organizasyon olduğunu ancak sporcu sağlığını düşünerek güreşleri erteleme kararı aldıklarını söyledi. Başkan Türkiş, “Manavgat geçen sene olağanüstü güzel bir misafirperverlik örneği gösterdi. Bir de eleme güreşlerinden dolayı ekstra bir ilgi var. Manavgat’ta tarihi bir katılımı yakaladık. 2 binin üzerinde sporcumuz kayıt oldu. Sayın Başkanım 6 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Biz bazı kararları daha erken alabilirdik ama konaklamayla ilgili tedbir almak zorundaydık. Başkanım sağ olsun, kendisine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde böyle bir imkan oluşmadı şimdiye kadar. Muhteşem bir ortam vardı. Başkanımız ve ekibi çok iyi bir işe imza attılar ama sabahın erken saatlerinden bu yana çok şiddetli bir yağış var. İlk tedbir olarak Büyük Orta, Başaltı ve Baş boylarını yarına almıştık. Saha çok ağırlaştığı için ve çocuklarımızın da sağlığını düşünerek bu kararı aldık. Şu an hava açtı ancak sakatlığa sebep olabilecek bir zemin var. Yarına kadar zemin toparlansın diye istişare halinde bir karar aldık. İnşallah yarın devam edeceğiz, pazartesi gece itibarıyla da bitireceğiz.” dedi.

_K4A3819

Herkesi bekliyoruz

Erteleme kararını fikir alışverişi sonucunda aldıklarını söyleyen Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Pazar günü herkesi güreşlere beklediğini söyledi. Başkan Kara, “Sabahtan bu yana nasıl toplayabiliriz, nasıl düzenleyebiliriz diye uğraşıyoruz. Güreş severlerin beklentisini karşılamak için hazırlık yaptık. Minik çocuklarımızın sabah üşüdüklerini görünce zamanı ötelemeye karar verdik. Başkanımızla sürekli istişare halindeydik. Başpehlivanlarımızın da fikirlerini aldık. Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz. Dünyayı burada ağırlayan Manavgat turizm sektörü olarak, bir gün daha antrenörlerimizi, pehlivanlarımızı, basın mensuplarımızı ağırlayacağız. Birlikte başaracağız. Sahamız güzel, drenajı yeterli. Her şeyde bir hayır vardır. İzleyicisiz, seyircisiz güreş olmaz diyoruz. Güreşin içinden gelmiş birisi olarak, bir Yörük çocuğu olarak çıtayı daha da yükselteceğiz. Hedefimiz Manavgat’ı Türkiye’nin bir numaralı güreşi yapmak. Yarın herkesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

_K4A3839

_K4A3852

_K4A3857

_K4A3876

DSC_8374

DSC_8390

DSC_8396

DSC_8408

DSC_8410

DSC_8427

DSC_8453

DSC_8464