MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN BİSİKLET İSTASYONLARI

334691

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN

BİSİKLET İSTASYONLARI

Manavgat Belediyesi, Alternatif Turizm Destekleme ve Kolay Erişilebilir Kent Projesi kapsamında kent halkına bisiklet kullanımını özendirmek amacıyla bisiklet istasyonları kuracak.

HALK BİSİKLETİ SEVECEK

Manavgat Belediyesi, alternatif turizmi desteklemek, kentte bisiklet kullanımının yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kent amacıyla Akıllı Bisiklet İstasyonları kuracak. Kent halkının bisiklet sporuna özendirilmesi amacıyla hazırlanan projeye göre belirlenecek 6 noktaya yerleştirilecek bisiklet istasyonlarında 10-12 adet akıllı bisiklet bulunacak. Vatandaşlar, kısa adı MANBİS olan bisiklet istasyonlarından bisiklet kiralayarak gezinti yapabilecek. Manavgat Belediye Meclisi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) yüzde 80 hibe kredisiyle yapılacak projenin hayata geçirilmesine oy birliği ile karar verdi. Bisiklet turizminin yaygınlaştırılması ve halka sevdirilmesinin amaçlandığı projeyi çok önemsediklerini belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat’ın böyle bir alt yapıya sahip olduğunu söyledi.

+Ş+£KR+£ S+ûZEN B¦-S¦-KLET FEST¦-VAL¦-NDE

PROJEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Başkan Sözen, “Bu çok önemsediğimiz bir proje. BAKA’dan yüzde 80-90 arası hibe kredi ile yapılacak. Dünyada ve ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde çok yükseltisi olmayan yani düz alanlarda kurulan kentlerde bisiklet kültürü çok gelişmiş. Manavgat’ta da bisiklet sporuna gönül verenlerin sayısı çok fazla. Bu gruplar kendi aralarında bisiklet sporunu geliştirmeye çalışıyor. Bizler de geçenlerde dünya genelinde derece yapmış ünlü ve profesyonel bisikletçilerin katılımıyla Bisiklet Festivali programı düzenlemiştik. Ciddi rağbet olduğunu gördük. Çok memnuniyetle karşılandı. Bisiklet kültürü çok önemli. Aileleri bir araya getiriyor. Sosyal birlikteliği oluşturup aynı zamanda spor yapma imkanı da yaratıyor. Bizler de belediye olarak bisikleti daha yaygın hale getirmek istiyoruz. Sahillerimizde insanlarımız hem sporunu yapsın hem de bisiklete binmenin hazzını yaşasın istiyoruz. Bir çok belediye bunu başarmış. Biz biraz da geriden gidiyoruz aslında. Manavgat’ımızın yapısı bisikleti yaygınlaştırmaya çok müsait. Bu nedenle proje için BAKA’ya müracat ettik. İnşallah en kısa zamanda bu projemizi hayata geçireceğiz” dedi.

P3

6 DURAĞIN YERİ BELİRLENDİ

Manavgat Belediyesi Etüd Proje Müdürü Ezgi Öz ise proje çerçevesinde kuracakları her bir istasyonda 12 bisikletin olacağını belirtti. Öz, “Belediyemizce alternatif turizmi destekleme ve kolay erişilebilir kent amacı ile hazırlanan projemiz, rekreasyon alanlarında sportif kullanımların çeşitlenmesini de hedeflemektedir. Kordon Caddesi, İnönü Bulvarı, Aşağıhisar, Zinden Mevki, Antik Side ve Titreyengöl Bölgelerinde oluşturacağımız 6 adet istasyonumuzda 10-12 adet bisiklet bulunacak” dedi.