KİTAP KAFEYE NİHAT BEHRAM’LI AÇILIŞ

DNZ_3238

KİTAP KAFEYE NİHAT BEHRAM’LI AÇILIŞ

Manavgat Belediyesi’nin kentteki okuma oranının artırılması amacıyla hayata geçirdiği Kitap Kafe, şair ve yazar Nihat Behram’ın şiir dinletisi ve söyleşisiyle açıldı. Açılış törenine Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP İlçe Başkanı Aliye Öztürk, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, muhtarlar ve Manavgat halkı katıldı.

Yukarıpazarcı Irmak Kıyısı’ndaki Kitap Kafe’nin açılış töreni, Ulu Önder Atatürk ve tüm aziz şehitler adına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından hep birlikte okunan İstiklal Marşı’yla başladı. Daha sonra söz alan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, açılışın kendisi için sıradan bir temel atma töreni ya da açılış olmadığını söyledi. Başkan Sözen, kitap kafenin kentin kültür hayatına katkıda bulunan son derece önemli ve anlamlı bir yapı olduğunu dile getirdi. Kitap okumanın önemine değinen Başkan Sözen, belediye olarak böylesine güzel ve anlamlı bir yatırım gerçekleştirmekten mutlu olduğunu vurguladı. Kütüphaneleri insanların yaşam alanlarına taşımak amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini de vurgulayan Başkan Sözen, konuşmasında şu sözlere yer verdi.

DNZ_3281

DSC_7438

“Ekonomik boyutu belki küçük ancak bizim için çok fazla anlam ifade eden bir açılışta hep beraberiz. Proje bizi çok heyecanlandıran bir proje. Bir toplum okursa sorgular. Okuyarak öğrenirse doğrunun peşinden gider ve kavgasını verir. Bir toplum eğer okuyorsa, öğrenme isteği varsa toplumun geleceği için sorumluluk alabilir. Bundandır ki gençlerimizin, insanlarımızın okuma alışkanlıklarını artırabilmek adına, kütüphanelerimizi yaşam alanlarımıza taşımak istedik. Bunu çoğaltmak gibi bir düşüncemiz var. Eğer tahmin ettiğimiz ölçekte rağbet görürse kitap kafelerin sayısını artıracağız. Bu projemizle insanların sıkılmadan doğanın içinde istedikleri koşulda, istedikleri eseri elde ederek okuyabilecekleri zeminler yaratmak istiyoruz. Aynı zamanda ülkemizin çok değerli şairlerinin eserlerini dinleyebileceğimiz konuşan banklarımızı da hayata geçirdik. Bunların sayısını da artıracağız” dedi. Daha sonra Başkan Şükrü Sözen, yazar Nihat Behram, protokol ve Manavgat halkının katılımıyla Kitap Kafe’nin açılışı kurdelesi hep birlikte kesildi. Açılış ve kafe içinin gezilmesinden sonra yazar Nihat Behram, “Özlemin Dili Olsa” adını verdiği söyleşisini kitap kafe önünde gerçekleştirdi. Hayatından kesitleri şiirleriyle birlikte anlatan Behram, böyle bir yatırımı kente kazandırdığı için “Aydınlık Yüzlü” betimlemesi yaparak Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e teşekkür etti.

DNZ_3253