3. ULUSLARARASI TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU BAŞLADI

heykel 3.ULUSLARARASI TAŞ HEYKELSEMPOZYUMU BAŞLADI

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı.

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu heykeltıraşlar, protokol üyeleri ve sanatseverlerin katılımıyla başladı. 9-29 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen Taş Heykel Sempozyumu için Yukarı Pazarcı Mahallesi Manavgat Irmağı kenarında hazırlanan açık hava atölyelerinde açılış töreni düzenlendi.

Törene, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Osman Eravşar, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, sanatseverler, heykeltıraşlar ve Manavgat halkı katıldı.

DSC_8398

6’sı YABANCI 12 SANATÇ

6’sı yerli 6’sı yabancı olmak 12 heykel tıraşın sanatlarını icra edeceği sempozyum, 30 Ekim’e kadar Yukarı Pazarcı ırmak kıyısında devam edecek. Sempozyuma, Yunanistan’dan Antonis Myrodios, Rusya’dan Anna Sosenskaya, Bulgaristan’dan Rafail Georgiev, İtalya’dan Simone De Lorenzo, İran’dan Esfondyar Moradpour, Azerbeycan’dan Hokume Seferli Ağasoy katılırken Türkiye’den Tolga Yurtözveri, Mustafa Bulat, Suat Karaaslan, Ayşe Sibel Kedik, Hanife Yüksel ve Rahmi Atalay katılıyor. Açılış töreninde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, daha çağdaş bir kent olmanın birinci kuralının sanatsal etkinliklere önem vermek olduğunu belirterek, bu yüzden her zaman sanatı ve sanatçıyı desteklediklerini söyledi.

DSC_8423

SÖZEN; “SANATA VE SANATÇIYA ÖNEM VERİYORUZ”

Önceki yıllarda yapılan heykel sempozyumlarında üretilen eserleri, büyük bir gururla kentin değişik noktalarına yerleştirdiklerini belirten Başkan Sözen, bu yıl da heykeltıraşlar tarafından yapılacak 12 eserin de Manavgat halkına armağan edileceğini söyledi. Başkan Sözen, "Çağdaş bir kent olmanın birinci kuralı sanatsal etkinliklere önem vermekten geçiyor. Bu inançla 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nun açılışını yapıyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Sanata önem vermeyen toplumlar yerinde sayar’ demiştir, biz de bu düsturla her zaman sanata ve sanatçıya önem vermeye gayret ediyoruz. Bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen değerli Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerine, asistanlarına, tüm katılımcı heykeltıraşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

DSC_8435

PROF. ERAVŞAR, “KENT KİMLİĞİNE KATKI YAPACAK”

Açılışta konuşan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar ise, Manavgat taş heykel sempozyumuna katkı vermekten mutlu olduklarını belirterek bunu Manavgat’ın hak ettiğini söyledi. Manavgat’ta üretilen eserlerin toplumsal gelişmeye katkı vereceğini belirten Prof. Eravşar, bu sanatı izleyenlerin haz duygusunun gelişeceğini söyledi. Eravşar, “Sanatın toplumun her alanına yansıtılması çok önemli. Plastik sanatların kalıcı olacağına inanıyoruz. Üretilen eserler, Manavgat’ın kentsel kimliğine de katkı sağlayacak. Çünkü, bir kent sadece binaları ile değil içinde üretilen sanat eserleri ile de değer kazanır. Bu eserlerin dünya durdukça Manavgat’ta sonsuza dek yaşamasını temenni ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Prof. Dr. Osman Eravşar, sembolik olarak çekiçle taş yontarak sempozyumun açılışı yaptı.

DSC_8445

DSC_8454

DSC_8457

DSC_8463

DSC_8466

DSC_8469