METİN CAZ’IN HATIRASI SİDE’DE YAŞATILACAK

METİN CAZ’IN HATIRASI SİDE’DE YAŞATILACAK

Manavgat Belediyesi tarafından merhum Arkeolog Metin Caz anısına Side’de yaptırılan park hizmete açıldı.

DSC_3947

Manavgat Belediyesi’nde uzun yıllar görev yapan, Antik Side’nin değişim, dönüşüm, renovasyon ve restorasyon projelerinde önemli bir rol oynayan merhum Arkeolog Metin Caz adına yaptırılan park açıldı. Açılışa, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, merhum Metin Caz’ın eşi Kader Caz, Metin Caz’ın 2 evladı, belediye başkan yardımcıları, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Side’de denize sıfır alanda yapılan park, oyun grupları, dinlenme ve yürüyüş alanlarını içeriyor. Park açılışında Arkeolog Metin Caz’ın hayrına lokma dökülerek vatandaşlara ikram edildi.

DSC_3965

SİDE’YE GÖNÜL VERDİ, EMEK VERDİ

Açılış töreninde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Metin Caz’ın Side’ye gönül verdiğini söyledi. Başkan Sözen, “Bir kez daha kıymetli kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Side bugün dünyaya mâl olmuşsa, Side’yi bütün dünya, birçok üniversite, birçok belediye yerinde görmek için buraya geliyorsa; bu Side’yi bilen, Side’yi anlayan, Side’de bu yapılanların yarınlar için, ülke turizmi için ne kadar önemli olduğunu algılayan insanlarla bu noktaya geldi. Bunların başında da Metin kardeşim vardı. Bizden daha önce Side’ye gönül vermiş, emek vermiş, inanmış. Bizleri yönlendiren noktada oldu. Bizim için de büyük kayıp, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

DSC_3869

METİN CAZ KALBİMİZDE YAŞAYACAK

Açılışta konuşan Antalya Koruma Kurulu Eski Müdürü Mimar Bülent Baykal,“Metin Caz, bu antik kente çok emek vermiş bir arkeolog kardeşimizdir. Zamansız gidişi hepimizi yaktı. Sayın Başkan’ın emekli bir arkeolog’a emek verdiği bir antik kentteki parkın ismini vermesini çok anlamlı buluyorum. Bütün koruma emekçileri adına bu tavrından dolayı Şükrü Başkan’a çok teşekkür ediyorum. Sevgili kardeşimin eşine, çocuklarına uzun ömürler diliyorum. Metin Caz kalbimizde yaşayacak” dedi.

DSC_3871

Törende yapılan konuşmaların ardından Arkeolog Metin Caz Parkı, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Metin Caz’ın ailesi ve protokol üyelerinin kurdele kesimiyle hizmete girdi.

DSC_3876

DSC_3897

DSC_3898

DSC_3901

DSC_3907

DSC_3981

DSC_3987