MANAVGAT’TA FENER ALAYLI, KONSERLİ 19 MAYIS KUTLAMASI

MANAVGAT’TA FENER ALAYLI, KONSERLİ 19 MAYIS KUTLAMASI

Manavgat Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’ncü yılını fener alayı ve konserle muhteşem bir şekilde kutladı.

Binlerce Manavgatlı, Cumhuriyet Meydanı’nda tek yürek olarak toplandıktan sonra ellerinde Türk Bayrağı ve meşalelerle Fener Alayı yürüyüşünü gerçekleştirdi. Fener alayına Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, oda başkanları ve stk temsilcileri de katıldı. Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlılıklarını gösteren vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı-Yapay Şelale ve İbrahim Sözen Caddesi üzerinden Atatürk Kültür Merkezi’ne ulaştı. Başkan Şükrü Sözen elinde meşalesi ve Türk bayrağı ile yürürken, balkonlarından destek veren halkı selamladı. AKM önünde Manavgat Belediyesi tarafından organize edilen havai fişek gösterisinin ardından, ünlü pop sanatçıları Gökhan Tepe ve Ayla Çelik unutulmaz bir konser verdi. Yıldız sanatçılar, en sevilen şarkı ve bestelerinden oluşan “Aşka Dair Şarkılar” düetini de ilk kez Manavgatlılara seslendirdi. Binlerce vatandaş, en güzel eserlere hep bir ağızdan eşlik ederek unutulmaz bir akşam yaşadı.

m (1)

m (3)

DJI_0122

DJI_0108

SÖZEN; BİR ULUS YENİDEN DOĞDU

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Anadolu’da bağımsızlık ateşini yaktığını ve dünyaya ders veren milli mücadelenin kazanılmasıyla birlikte bir ulusun yeniden doğduğunu belirtti. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in “Acıyı Bal Eyledik” şiirini de okuyan Başkan Şükrü Sözen, konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Bugün Türk halkı için çok anlamlı ve bir o kadar da değerli bir gün.

Sıradan bir tarih değil 19 Mayıs. 19 mayıs, Bu topraklarda kan akmasın,

Analarımızın gözlerinden bir daha yaş akmasın diye bayramdır. Bu milletin, Atatürk sayesinde, 19 Mayıs sayesinde yeniden doğduğunu unutmamaya ihtiyacı vardır. Türkiye Cumhuriyeti, 1 asırdır ayakta, dimdik duruyorsa, bu 19 Mayıs sayesindedir. Atatürk sayesindedir. Manavgat’ımın yürekli çağdaş, geleceği aydınlık gençlerine sesleniyorum. Her anlamda zorlu ve yıpratıcı olan bir süreç geçirdik. Pandemi dönemi ve ardından Manavgat’ımızda geçirdiğimiz yangın sürecinin gençlerimizi derinden etkilediğini çok iyi biliyoruz.

DJI_0136

DJI_0157

DJI_0172

DJI_0183

Türkiye koşullarında eğitim hayatlarınızdan, iş yaşamından, sanattan, sosyal hayattan ve pek çok şeyden mahrum kaldınız. Maalesef ülkemizin eğitim, ekonomi, işsizlik gibi içinde bulunduğu olumsuz tablo, geleceğe dair kuracağınız güzel hayalleri de yok etti. Yaşamlarınızın en üretken, en keyifli zamanlarını gelecek kaygısıyla geçiriyorsunuz. Sadece gençlik değil, gelinen noktada, insanca yaşayabilmenin çok ağır bedelleri var. Ülkemin hiçbir vatandaşı bu yaşam şartlarını hak etmiyor. Bu ülkede, çocuğuna oyuncak, bez alamayan, pazardan eli boş dönen analar, babalar olmamalı. Bu ülkede torununa harçlık veremeyen emeklimiz olmamalı. Bu ülkede gençlerimiz, iş bulamadığı için vatanını terk etmek zorunda kalmamalı. Bu ülke insanını besleyen çiftçimiz, mazot, gübre fiyatını düşünmeden özgürce tarlasını sürebilmeli. Oysa bizler Türk toplumu olarak en iyiyi, en güzeli hak ediyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen geleceğe dair hayallerimizi bitirmeyelim. Güzel ülkemizin geleceğini, çağdaş demokrasi anlayışının kurtaracağına inanıyorum. Demokrasiye, adalete, cumhuriyet değerlerine ve atatürk’e sımsıkı sarılalım. Daha güzel bir gelecek için özgürce düşündüklerimizi söyleyebilmek, haksızlıklara karşı tek yürek olabilmek gerekir. Güzel şeylere layık olduğumuzu, iyi şekilde yaşamayı hak ettiğimizi yüksek sesle söyleyebilmeliyiz. Bu ülkenin kuruluşunda atalarımızın emekleri var. Biz namerde muhtaç olmayalım diye bu topraklara kanlarını, canlarını feda etti atalarımız. Atatürk’ün her türlü zorluğa göğüs gererek Samsun’a çıktığı gemi, hepimizin içinde olduğu TÜRKİYE GEMİSİDİR. Bu gemiyi birlik ve beraberliğe olan inancımızla, saygı, sevgi ve hoşgörüyle, iyi ve kötü günleri paylaşarak, doğru bildiğimizi söyleyerek, zorluklara göğüs gererek en iyi şekilde yüzdürmek hepimizin görevidir. Tıpkı, gençlerimizle, kadınlarımızla, cesaretli büyüklerimizle el ele, omuz omuza, dayanışarak amansız yangınla mücadele ettiğimiz gibi. O zor günlerde de Manavgat halkımızla tek yürek olduk. Yeri geldi ağlaştık, yeri geldi paylaştık.

m (8)

m (32)

DJI_0203

Ancak, O zorlu günlerimizde yangın felaketi üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar oldu. Uymadık. Klavye başlarından bizi karalamaya çalıştılar. Kulak asmadık. Ben bu kentte doğdum, bu kentte büyüdüm. Bu kenti ölesiye seviyorum. Bizim Manavgat’ın her bir karış toprağını, Ulualan’ımızı, Şelale’mizi, belediyenin özkaynaklarını, geleceğe olduğu gibi bırakabilmek için verdiğimiz mücadeleyi anlayamazlar. Manavgat’ın geleceğini ambargo altına almak isteyenler, bunu bilemez. Biz Manavgat halkıyız. Bizi hiçbir güç yıldıramaz, hiçbir güç ayıramaz”

m (33)

m (34)

m (36)

m (38)

m (41)

m (42)

m (44)

m (45)

m (46)

m (47)

m (49)