MANAVGAT GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN

MANAVGAT GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ BAŞPEHLİVAN

Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri final müsabakasında Ali Gürbüz finalde Serhat Gökmen’i yenerek Başpehlivan oldu.

2

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu bünyesinde gerçekleştirilen CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'nin ilk güreşi olan ve 3 gün boyunca devam eden Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri, 69’u başpehlivan olmak üzere 1336 güreşçinin katılımıyla tamamlandı. Güreşlerin final müsabakasında Ali Gürbüz Başpehlivanlığı kazanırken, Serhat Gökmen ikinci, Orhan Okulu ve Tanju Gemici üçüncü oldu. Türkiye’nin 8 büyük güreşinden bir tanesi olan Manavgat Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde ilk kez Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) sistemi uygulandı.

3

Dün elemelerle başlayan müsabakalarda güreşçiler, dereceye girmek için mücadelesini sürdürdü. Başpehlivanlık çeyrek final mücadelesinde Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil'i, Ali Gürbüz, İsmail Koç'u, Serhat Gökmen, Serdar Yıldırım'ı ve Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren'i yenerek yarı finale çıkan isimler oldu. Yarı final müsabakalarında ise Ali Gürbüz, Orhan Okulu'yu, Serhat Gökmen de Tanju Gemici'yi yenerek finale yükseldi. Finalde Döşemealtı Belediyespor güreşçisi Ali Gürbüz ile Manavgat Belediyespor sporcusu Serhat Gökmen karşı karşıya geldi.Final müsabakasını kazanan Ali Gürbüz, Manavgat Türkiye Yağlı Güreş Ligi ilk etabı olan Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin başpehlivanı oldu.

4

Yağlı güreşlerde üçüncülüğü Orhan Okulu ve Tanju Gemici paylaştı.Başaltı kategorisinde ise finalde Osman Kan'ı yenen Metin Alpaslan Temizce birinci oldu.Güreşlerde, büyük ortada Yunus Emre Akman, küçük orta büyük boyda Celal Bayar Çilenker, küçük orta küçük boyda İlker Durmuş, deste büyük boyda Murat Gonca, deste orta boyda Onur Keskin, deste küçük boyda İsmail Sait Işıklı, tozkoparanda Mustafa Yıldız, ayakta Beytullah Sarı, teşvik-1'de Ramazan Öztunç, teşvik-2'de Celal Bayar İşlek, minik-1'de İbrahim Armutlu ve minik-2'de Egehan Katrancı birinciliği elde eden isimler oldu. Dereceye giren güreşçilere kupa ve madalyalarını Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyon Başkanı İbrahim Türkiş, Manavgat Belediye Başkanı Sözen ile güreş ağası Hasan Özden verdi. Güreşlerde aynı zamanda Manavgat Güreş Ağası Hasan Özden, 10. Yılda da ağalığı elden kaptırmadı. Özden ağalık ihalesinde 5 milyon TL ile yeniden Güreş Ağası oldu.

5

Manavgat Ilıca Stadı'nda gerçekleştirilen güreşlerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen güreşçiler, ligin açılış etabında bir araya geldi. Açılış seremonisi ve kura çekiminin ardından başlayan güreşler kıran kırana çekişmelere sahne oldu. Sporcular ilk günkü eleme müsabakalarında ilk 16'ya kalmak için ter döktü. İkinci günkü başpehlivanlık güreşleri ise nefes kesti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, güreşler boyunca sahadan bir an bile ayrılmadan organizasyonun eksiksiz yapılabilmesini sağladı. Güreşlere Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Aydın Özer, yapılan genel seçimlerde yeni vekil seçilen Milletvekilleri Sururi Çorabatır, Aliye Coşar, Mustafa Erdem, İyi Parti Milletvekili Aykut Kaya, CHP Manavgat İlçe Başkanı Oykun Başar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Güreşler ana sponsoru CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Kırkpınar ağası Seyfettin Selim, altın kemer sahibi efsane güreşçilerden Ahmet Taşçı, siyasi parti ilçe başkanları, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda güreş sever takip etti. Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin ilk güreşlerine yerel ve ulusal çapta yazılı ve görsel basının da ilgi odağı oldu. Kırkpınar tadındaki güreşlere, 100’ü aşkın basın mensubu takip etti

6

7

8[1]

9

10