MANAVGAT BELEDİYESİ TÜRKAN SÖZEN KREŞİ AÇILDI

MANAVGAT BELEDİYESİ TÜRKAN SÖZEN KREŞİ AÇILDI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in annesi hayırsever Türkan Sözen’in yaptırdığı Kreş ve Gündüz Bakımevi, düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı.

1

AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in annesi, merhum eski Belediye Başkanı İbrahim Sözen’in eşi Türkan Sözen tarafından Manavgat Belediyesi’nin kontrolörlüğünde yaptırılan kreş ve gündüz bakımevi, yoğun bir katılımla açıldı. Açılışa, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Hayırsever Türkan Sözen, CHP Manavgat İlçe Başkanı Oykun Başar, CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Niyazi Nefi Kara, Başkan Şükrü Sözen’in eşi Hatice Sözen ve çocukları, Sözen ailesi üyeleri, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, oda başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, öğrenci velileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

3

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME KATKI

Çocukların okul öncesi eğitimine katkıda bulunmak ve annelerin sosyal hayata katılmalarına olanak sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Manavgat Belediyesi, Türkan Sözen Kreş ve Gündüz Bakımevi projesiyle toplam 5’inci kreşini hayata geçirdi. Kurdele kesiminin ardından Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkan Sözen ve Sözen ailesi üyeleri vatandaşlarla birlikte kreşi gezdi. Gezi esnasında Türkan Sözen çocuklar tarafından büyük bir sevgi gördü. Kent halkının yoğun ilgi gösterdiği kreş, vatandaşlardan tam not aldı. Açılışta Manavgat Belediyesi Çocuk Korosu ve Halk Oyunları Topluluğu tarafından gösteriler sergilendi.

3-1

ANNEYE PLAKET TAKDİMİ

Açılışta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından annesi hayırsever Türkan Sözen’e çiçek ve plaket takdim edildi. Çiçek takdimi esnasında konuşan Başkan Şükrü Sözen, “Bir gururu daha yaşıyorum. Bana hayatımın en büyük gururunu sizler yaşattınız. 15 yıl sizlere hizmet etme fırsatı yaşamımın en büyük gururuydu. Şimdi bir o kadar özel çünkü herkese nasip olmaz. Belediye Başkanı olarak annesine böyle bir yatırımdan dolayı çiçek ve plaket hediye eden bir evlat olarak da gurur duyuyorum, Allah’ım herkese nasip etsin” ifadelerini kullandı.

4

400 ÖĞRENCİYE HİZMET VERECEK

Hayırsever Türkan Sözen tarafından Kavaklı Mahallesi 1063 Ada 1 Parselde 1950 m2 inşaat alanına yaptırılan proje, 400 öğrenciye hizmet verecek. Proje bodrum katta beş sınıf, zemin katta bir sınıf, birinci ve ikinci katlarda altışar sınıf ve çatı katında iki sınıf olmak üzere toplam 20 sınıf olarak tasarlandı. Binada öğrenciler için uyku odaları, geniş bir yemekhane, mutfak, faaliyet alanı, idari alanlar ve lavabolar bulunuyor. Ayrıca bahçe oyun grubu ve park ile 120 m2 faaliyet alanı yer alıyor. Çocukların fiziksel ve sosyal gelişimleri için her türlü imkânın sağlandığı ve profesyonel meslek elemanlarınca detaylı programların yürütüleceği kreş çok amaçlı olarak tasarlandı. Türkan Sözen Kreş ve Gündüz Bakımevi çocukların nitelikli eğitim alabileceği ve kaliteli zaman geçireceği bir merkez olarak Manavgat’a kazandırıldı.

5

EN GÜZEL YATIRIM ÇOCUKLARA YAPILANDIR

Açılış töreninde konuşan CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Niyazi Nefi Kara, en güzel yatırımın çocuklara yapılan yatırım olduğunu söyledi. Kara “Öncelikle Türkan Teyzeme çok teşekkür ediyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımız en önemli yatırımımız. Saf, temiz, pırıl pırıl az önce de izledik. Bu çocuklarımıza olan destekleri, bu güzel yatırım için teşekkür ediyoruz. Bir teşekkürü de Şükrü Başkan’ıma ediyorum. Manavgat’a ne yaptı diyenlere, onlar belki saymayı beceremedikleri için, o kadar çok eserler bıraktı ki. En güzeli de çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırım. İnşallah önümüzdeki dönemde çok daha fazlasını hep beraber yapacağız. Manavgat’a hayırlı olsun. Bu eser geleceğe ve çocuklarımıza yönelik yapılmış bir eser. Sayısını hızla artırmamız gerekiyor. Çalışan annelerimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Seçilen bölgenin de daha çok işçilerin, emekçilerin, genç nüfusun yoğun yaşadığı bir bölgenin seçilmesi de ayrı bir güzellik. Allah hepimize daha fazlasını hizmet etmeyi nasip eylesin diyorum. Çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

8

SÖZEN; “15 YILDA NE YAPTI DİYENLERE CEVAP VERMEYECEĞİM”

Açılış töreninde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, annesi Türkan Sözen nezdinde Manavgat’taki tüm hayırseverlere teşekkür etti. Başkan Sözen, “Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Sizlerle beraber birçok projeyi gururla, onurla beraber açtık Manavgat’ta. Sizlerden aldığımız destek her şeyin önündeydi. Sizler bizlere cesaret verdiniz, güç verdiniz; bizler de süremizde çalıştık, başarmaya gayret ettik. Bütün bu projelerin en önünde çocuklara yapılan yatırımdır bizim için aslolan. Etüt merkezleri, gençlik merkezleri, kreşler, kız-erkek öğrenci yurtları gibi çocuklarımıza sahip çıkacağımız birçok yuvamızı yine sizlerle beraber açtık. Neden bunu önemsiyoruz? Bu güzel ülkenin, Allah’ın her türlü güzelliği verdiği, lütfettiği bu güzel ülkenin sahiplenilmeye ihtiyacı var. Onun içindir ki geçmişini bilen, örfünü, ananelerini bilen, tarihini bilen, bu ülkenin ne koşullarda bizlere bırakıldığını, her şeye rağmen nasıl sahiplenmemiz, yüceltmemiz, gerçek anlamda muasır medeniyetler seviyesine çıkarmamız gerektiğini bilen, sağduyulu düşünen bir nesil gerekiyor bu ülkeye her şeyden önce. O da Atatürk’ümüzün çizgisinden asla ödün vermemiş, Atatürk devrimlerini, değerlerini bilen ve çocuklarımıza bunu bir yol haritası olarak öğretmeye çalışan bu tarz yurtlarla, evlerimizle, çocuklarımızla birlikte olacağımız yuvalara bizim ihtiyacımız var. Her açılışta gurur duyuyorum. Kim ne derse desin, bugün asla ve asla beni kimse kırıcı konuşturamayacak. 15 yılda ne yaptı diyenlere de ben buradan asla cevap vermeyeceğim. Çok mutlu bir gün bugün, huzurlu bir gün bugün.

10

Benim için manevi boyutu olan bir gün. Yalnız sizin huzurunuzda onlardan bir tek istirhamda bulunacağım. 15 yılda sizlerle beraber yaptığımız o bütün projelerin hepsini unutsunlar. Sadece lütfetsinler, burayı bari olumlu hanemize yazsınlar, onlardan tek istirhamım bu. Bu kreşin açılışı, çok önemli. Aranızda anneleri babalarını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum, ben de babamı kaybettim. Annem sağ, Allah’ım ona uzun ömürler versin. Hayatı mücadeleyle geçen bir kadın. 30 yıl gibi bir sürede kayın pederine emek veren, bir ömür kocasına emek veren, özveride bulunan ve en sonunda oğluna, çocuklarına, ailesine özveride bulunup onlar için hayatını feda eden bir kadın. Böyle bir annenin babanın evladı olmaktan gurur duydum, kardeşlerimde aynı gururu yaşıyor. Bu anne ki kocası belediye başkanlığı yaparken ayağı çizmeli o günün koşullarında Manavgat Belediyesi’nin Park Bahçe Müdürlüğünü yapan bir kadındı. Orta refüjlerin, ağaçların sürekli ekibiyle birlikte bakımını yapan ve bunu gönüllülük esasına dayalı yapan, kente ve eşine destek olmak için yapan bir kadındı. En son olarak da Manavgat’ımızdaki birçok hayırsever gibi asla bunu da yadsıyamamağız, bu kentte ki yapılan bütün eğitim kurumlarını hayırsever hemşehrilerimiz yapmıştır, onlardan da Allah razı olsun. En son olarak da annem, Allah uzun ömürler versin, bu eğitim kurumunu yaparak güzel çocuklarımıza emanet ediyor. Türkan Sözen Kreş ve Gündüz Bakımevi: 1950 m2 kapalı alan, bodrum artı 3 kat artı çatı katı. 5 adet bodrumda sınıf, zeminde 1 adet sınıf, birinci ve ikinci katlarda 6’şar sınıf, çatı katında da 2 sınıf olmak koşuluyla 20 sınıf ve toplamda 400 öğrencimize yuva olacak bir yer burası. Uyku odaları, yemek odaları, etüt odaları, mutfaklarımız, faaliyet odaları, idari odalar, oyun bahçesi gibi birçok muhteviyatı içinde barındırıyor” ifadelerini kullandı.

DJI_20240320151034_0007_D

EĞİTİMDİR Kİ BİR MİLLETİ ÖZGÜR KILAR

Başkan Sözen “Gurur duyuyoruz çünkü Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, eğitimdir ki bir milleti özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk haline getirir demiştir. Yine eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir demiştir. Sizler de bizler de Atatürk’ümüzün yolundan giden insanlar olarak güzel bir neslin yetişmesi noktasında elimizden geleni yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. Bu sürenin kontrolörlüğünü yapan, belediye ile işbirliği içerisinde bu süre gitti. Belediyenin kontrolörlüğünde, garantörlüğünde gitti. O süreyi taşıyan belediyedeki bütün arkadaşlarıma içtenliğimle teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi emanet edeceğimiz öğretmenlerimiz, eğitimcilerimiz özenle seçildiler. Liyakatli ama bir o kadar da heyecanlı, bir o kadar da yaptıkları işi seven arkadaşlarım olarak bu süreye dahil oldular. Birkaç gündür de buranın hazırlanmasında emek veriyorlar. Onlara da teşekkür ediyorum. Bu yatırımın bu noktaya gelmesinde gece gündüz çalışan çünkü çok kısa bir sürede neticeye gitti. Usiba Mimarlık ve kıymetli patronu Sibel Us hanımefendiye, Orhangazi Güven kardeşime, emeklerinden, çalışma anlayışlarından, sorumluluk anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Allah’ım inşallah imkânlar nispetinde herkese bu tarz eğitim kurumlarına katkı yapmak, küçük veya fazla nasip eder. Evladı olmaktan gurur duyduğum anneme katkılarından dolayı, çocuklara olan dokunuşundan dolayı ailem, çocuklarım, kardeşlerim adına teşekkür ediyorum. Ellerinden öpüyorum” dedi.

DJI_20240320151242_0018_D

11

9