MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN SİDE’DE BEGONVİL KARARI

MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN SİDE’DE BEGONVİL KARARI

Manavgat Belediyesi’nin 2021 yılı Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda Side Antik Kenti’ndeki bütün evlere begonvil dikme zorunluluğu getirildi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in Antik Side’deki tarihi kentsel dokuyu yeniden canlandırma çalışmaları büyüyerek devam ediyor. Manavgat Belediyesi’nin Side Kentsel Tasarım Projeleri ve Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarıyla hayata geçirilen “SİDE’nin DÖNÜŞÜMÜ” çalışmalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Manavgat Belediyesi’nin 2021 yılı Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda Side’nin tarihi kentsel dokusunu korumak ve yerli ve yabancı konukların doğa ile etkileşimini artırmak amacıyla bütün evlere begonvil dikme zorunluluğu getirildi.

_NVG1860

DSC_0003

DSC_0012

SÖZEN; “SİDE’Yİ ASLINA DÖNDÜRÜYORUZ”

Alkışlanacak “BEGONVİL” kararı, Side Ek Hizmet Binası’nda yapılan Meclis Toplantısı’nda gündemin 7. Maddesinde görüşmeye açıldı. Meclis Toplantısında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Side’deki dönüşümün Türkiye’ye örnek bir çalışma olduğunu dile getirerek, çalışmalarda ödüllere layık görülen çok büyük aşama kaydettiklerini söyledi. Başkan Şükrü Sözen, “Bildiğiniz gibi Side’mizde dönüşüm çalışmalarımız bir süredir devam ediyor ve çok olumlu yorumlar alıyoruz. Hatırlatmaktan gurur duyuyorum.

DSC_0006

Türkiye’nin en prestijli ödülü olan “Tarihi Kentler Birliği’nin Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”nü aldık. Bunun dışında başka ödüller de aldık. Amacımız Side’nin tarihi dokusunu koruyup, yeniden canlandırmak. Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarımızla, tarihi eserlerin üzerindeki zamanında yapılmış izinsiz yapıları yıkıyoruz, altından çıkan tarihi eserlerin üzerini camla kaplıyor ve izlenmeye açıyoruz. Yıkılan yapının yerine ise Side’nin geleneksel evlerini yeniden yaptırıyoruz. Bu çok büyük ve önemli bir çalışma. Side’de eskiden cumbalı, kiremit çatılı evler vardı ve hepsinin önünde begonvillerle bezenmiş bir görünümdeydi. Çok güzel bir ambiyansı vardı. Ancak bu ambians zaman içinde kaybolmuş. Şimdi ekiplerimiz bu ambiyansı yeniden oluşturmaya çalışıyor.

DSC_0001

Belediyemizce caddeler nezdinde çalışmalar yapıldı. Begonvillerle bezenmiş evleri tekrar Side’ye kazandırmak istiyoruz. Arkadaşlarımız bunların renklerini de belirleyecek şekilde planlama yaptı. Side’nin yenileşmesi sürecinde meclis kararı alarak begonvil ekimini zorunlu hale getireceğiz. Herkese begonvili binaların ön cephelerine ektireceğiz. Sert zemin olan yerlerde ise saksılara ekerek begonvili kentle bütünleştireceğiz. Balkonlarda küçük saksılarla mevsimlik çiçeklerin ekimini de mecbur tutacağız. Geleneksel keyifli binalarımızı renklendirmiş olacağız. Bu turizme de artı değer sağlayacak” dedi. Begonvil kararını olumlu bulan tüm meclis üyeleri, gündemin 7. Maddesine oy birliği ile onay verdi.

DSC_0002

DSC_0015

DSC_0026

DSC_0034

DSC_0036

DSC_0033

7K4A5492