KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Değerli dostlarım

Manavgat’ımızdaki büyük yangın felaketinin başladığı günden itibaren Manavgat Belediyesi kurumunun gönüllü yapılar ve devletin unsurlarıyla birlikte faal bir şekilde çalışarak halkımıza ulaşması, hızlı hizmetleriyle yaraları sarmaya başlamasından korkan, alanda olmamızdan rahatsızlık duyan YANDAŞ SABAH ve TAKVİM Gazeteleri ile bunlara ilave olarak Trol oldukları bilinen sosyal medya sayfalarında ŞAHSIMLA İLGİLİ BAŞLATILAN LİNÇ ve KARALAMA KAMPANYALARI’nın devam ettiğini üzülerek takip etmekteyim.

şubat-2020

Bu Karalama Kampanyalarında “ORMANI BIRAKTI EVİNİ KURTARDI, HİÇ UTANMADIN MI?” gibi başlıklarla insan onurunu zedeleyici ve aşağılayıcı ifadeler kullanılmasından dolayı 2. KEZ açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum.

Birlik olarak yaraları sarmamız gereken bir dönemde, dronlarla bilinçli olarak yapılan aldatıcı çekimlerle Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınına maruz kalan bir kentin Belediye Başkanına yönelik böylesine ACIMASIZ bir karalama kampanyası yürütülmesine anlam verebilmiş değilim. Bu onursuzca, insan hayatına önem vermeyen basın anlayışını şiddetle KINIYORUM. BÖYLESİNE ÇİRKİN HABERLERLE kamuoyunu yanıltmak, BASIN AHLAKINA ve GAZETECİLİK anlayışına tamamen tezattır.

1.jpg

Eski bir milletvekili olan GÖKÇEN ÖZDOĞAN ENÇ hanımın da yangın söndükten sonra 12. GÜNDE, göstermelik bir şekilde şov amacıyla bölgeye gelip, yaraları sarmak yerine şahsıma yönelik başlatılan karalama kampanyasının temel unsuru olmasını ise hayretle izliyorum. Halk bizleri tanıyor. Size bu anlayışınızdan vazgeçmenizi tavsiye ediyorum. Yangın felaketinin başladığı ilk andan itibaren vatandaşlarımızın yanında olarak yaralarını sarmak adına mücadele veren Manavgat Belediyesi, gönüllü insanlarımız ve devletin unsurlarının emeklerini yok sayarak halkımıza kötü göstermeye çalışma anlayışınız hiçbir zaman bir neticeye ulaşmayacaktır. Bu toplumun birlikteliğine ve bütünlüğüne, müşterek hareket edebilme duygusuna sizin bu anlayışınız zarar vermektedir. Bizzat tüm kurumların, devletin unsurlarının ve gönüllü vatandaşlarımızın yangın bölgesinde yüreklerini ortaya koyarak canhıraş çalıştığını gören, o çalışmaların gece gündüz bire bir içinde olan ve her konuşmamda kendilerine minnet duyduğumu defalarca belirten bir insanım. Böylesine acı duyduğum, kentimle ilgili içimin yandığı süreçte benim hassasiyetlerimi yapmacık gözyaşları olarak nitelendirmek insanlıktan uzak, çirkinliğin, densizliğin ötesinde bir düşüncedir. Ben bu kentte doğdum… Yaşadığım bu kenti ölesiye seviyorum… Siz bunu anlayamazsınız… Benim hiçbir duygum yapmacık değildir. Siz ve sizin klavyeleriniz, zihniyetiniz bu duyguları anlayamayacak kadar yapmacıktır.

vlcsnap-2021-08-09-18h09m21s281

Değerli dostlarım,

Büyük yangının başladığı günden itibaren, günlerce, yangın sönene kadar hiç evime girmedim. Son ateş sönene kadar yangın alanlarından sabahlara kadar ayrılmadım. Bırakın Manavgat Belediye Başkanı olarak bu kentin insanı olarak, halkımızın çektiği ızdırabın, kaygının, korkunun acısını içimde hissettim. Temsil ettiğim kurumun gücü nispetinde her saniye yangını yaşayan vatandaşlarımın yanında olmaya gayret ettim. BENCİL davranarak, bu süreçlere kayıtsız kalacak biri olmadığımı, iyi günde kötü günde her zaman birlikte olduğumuz Manavgat halkımız çok iyi bilir. Karalama kampanyaları başlattığınız ŞÜKRÜ SÖZEN, bu toplum önünde 3 dönemdir sınav veren bir insandır.

vlcsnap-2021-08-09-18h11m11s875

Büyük Yangın felaketi 28 Temmuz tarihinde öğle saatlerinde Kalemler Mahallemizde bahçemizin bulunduğu bölgenin yaklaşık 2 km üstünde başlamıştır. Bu tarih yangının ilk günüdür. Yalan haberlere konu edilen durum şu şekildedir.“Yangının bahçemize sıçradığı haberini alınca bölgeye ulaştım. Yangın tamamen her yeri sarmıştı. Evimizin çatısı, depomuz ve ağaçlarımız yanmaya başlamıştı. Daha fazla müdahale edemeyeceğimizi anlayıp oradan uzaklaştık. Ancak sonradan çok sevdiğim 3 köpeğimin de yangın alanında olduğunu hatırlayarak çalışanlarımızla birlikte geri döndük. Onlar yanarsa vicdan azabı çekerim diye hayvanlarımın güvenliğini sağladım. O arada rüzgarın yön değiştirdiğini fark ettik. Daha önce kurduğum yangın hidrantları sistemi ve jeneratörlerimizi çalıştırarak kendi imkanlarımızla çalışanlarımızla birlikte yangını söndürdük. Bu mücadelemiz sırasında hiçbir şekilde Manavgat Belediyesi hizmet aracı veya herhangi bir itfaiye aracı asla görev yapmamıştır. Daha sonra da traktörümün arkasına taktığım ilaç makinesiyle sulama ve soğutma işlemlerini gerçekleştirdik. Günün sonunda gelen TEK BİR ARAZÖZLE de çevremizdeki 4-5 komşu evin soğutma işlemlerini gerçekleştirdik. Bizim mücadelemizle o evler az hasarla yangını atlatmıştır. Söz konusu Kalemler bölgesinde bizim yerimiz yarı yarıya yangından zarar görmesine rağmen yangından hiç hasar görmeyen siteler ve evlerin olması vatandaşlarımız adına acımızı bir nebze olsun hafifletmiş ve bizleri sevindirmiştir.

Kalemler Mahallesi'nden yanmayan evler

Yazılan haberlerde “Yangın anında Hendeklerin kazıldığı, etrafının temizlendiği itfaiye araçları getirtildiği” asla doğru değildir. Bununla ilgili olarak 2020 Şubat ve Ağustos aylarında alınmış olan iki ayrı uydu (GOOGLE EARTH) görüntüsünde de ilgili arazinin etrafının ve yolunun temiz olduğu görünmektedir. Bu fotoğraf Ek’te mevcuttur.

Bir diğer iddiada ise Sorgun Mahallesinde yapılan kuru ot temizliği çalışmalarıdır. Söz konusu çalışma, Manavgat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’müzün tüm mahallelerimizde kamuya ait boş alanlarda, ormanlık bölgelerde ve şahıslara ait arsalarda rutin olarak yaptığı “ALAN TEMİZLEME” çalışmalarıdır. Yangının kent merkezine sirayet etme tehlikesine karşı önlem almak amacıyla bu çalışmaların tekrar yapılmasının zorunlu hale gelmesi üzerine ekiplerimiz, Antalya Valiliğimizin de bilgisi dahilinde alan temizleme çalışmalarını 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren artırmıştır. Grayderlerimizle yapılan aynı alan temizleme çalışmalarıyla 300’e yakın arazideki kurumuş otlar sıyrılmıştır. (Bu çalışmalarımızla ilgili görseller Ek’tedir) Haberlerde söylendiği gibi temizleme çalışmaları sadece benim mahallemde yapılmamıştır. Ayrıca haberde kent merkezindeki villası deniyor. Kaldı ki ben villada değil bir sitede oturuyorum. O bölgede karşılıklı iki site vardır. Haberlere konu olan bölge iki sitenin arasında kalan bir arsadır. Villasını korumuş ifadesi ise KOCAMAN bir yalan ve iftiradır. YANGININ KENT MERKEZİNE SIÇRAMASI, BU HİZMETİMİZLE MUTLAK SURETTE ÖNLENMİŞTİR.

Biz her şeye rağmen halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu tür haber anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz. Halkımız şu anda bizden yaralarının sarılmasını istiyor. Dolayısıyla bu süreçte Manavgat Belediyesi olarak devletimizin bütün unsurlarıyla birlikte çalışarak, vatandaşa dokunmak, ihtiyaçlarını gidermek, her kurumun ayırt etmeksizin araçlarını yönlendirmek, yanan binaların yıkılmasını sağlamak gibi hizmetleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Manavgat Belediyesi’nin faal çalışarak halka ulaşmasından neden bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz. Biz, yangın esnasında sinerjinin bozulmaması için kelimeleri seçerek kullanırken, 3 yutkunup 1 konuşurken ve kimseyi suçlamadan görevimizi yaparken, bu “KARALAMA KAMPANYALARI” şahsıma değil HALKIMIZA YAPILAN BİR SAYGISIZLIK ve HAKARETTİR.

Kamuoyuna Saygılarımla

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı