KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Değerli hemşehrilerim,

MANAVGAT BELEDİYEMİZCE, Antik Side’mizde 6 yıldır büyük emek, azim ve kararlılıkla yürüttüğümüz, “SİDE’NİN DÖNÜŞÜMÜ” çalışmaları, son günlerde kime hizmet ettiği bilinen bazı şahıslarca, gerek sosyal medya üzerinden, gerek basın yoluyla manipüle edilerek değersizleştirilmeye çalışılmaktadır. Söz konusu paylaşımlarda, belediyemizce Side’de yapılan yıkımlar, izinsiz, kanunsuz, vatandaşları mağdur edici yıkımlar olarak gösterilerek, kamuoyu yanıltılmaktadır. Hatta bu şahıslar, yaptıkları yorumlarda daha da ileriye giderek şahsımı ve belediyemizin emekçi çalışanlarını, haksız ithamlarla suçlayarak karalama cesareti göstermektedir.

Kültürel mirasın ortaya çıkarılması uygulamalarımızın doğruluğu, ödüllerle de tescillenmiştir. Bilindiği üzere, dünyaca ünlü Side’mizde yaptığımız çalışmalar, Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfı tarafından belediyeciliğin Oscar’ı sayılan “METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ” ne layık görüşmüştür. Çalışmalarımız ödüllerle taçlandırılırken, çeşitli üniversiteler ve belediyelerce yerinde incelemelerle örnek çalışma olarak gösterilirken, yapılan bu çirkin yorumlar, bizi oldukça üzmektedir.

OYSA Kİ,

6 yıldır, Side Antik Kenti Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunan özel mülkiyetteki ruhsatsız, tescilsiz ve ruhsatı bulunmasına rağmen ruhsat eki projelerine aykırı yapılar, ANTALYA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU TARAFINDAN 2863 SAYILI YASA GEREĞİ ALINAN YIKIM KARARLARIYLA, Side Müze Müdürlüğü, Side Antik Kenti Kazı Başkanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB) denetiminde, İLGİLİ TEBLİĞLER ZAMANINDA YAPILARAK Manavgat Belediyemiz eliyle, kolluk kuvvetleri kullanılmadan, halkla birlikte gerçekleştirilmektedir.

Manavgat Belediyemizin uygulayıcı olarak gerçekleştirildiği yıkım işlemleri, birilerinin yazdırdığı gibi ASLA izinsiz, hukuksuz ve zorbaca değildir.

6 yıldır Antik Side yarımadasında 271 parselin 138 tanesinde 250 adet yapının yıkım işlemleri gerçekleştirilerek bölge büyük ölçüde aykırılıklardan arındırılmıştır.

Türkiye kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi, Manavgat Belediyemiz, tarihle, turizmin iç içe yaşandığı Side Antik Kenti’nde, insanüstü çabayla 50 yıldır atılamayan radikal adımları atarak, izinsiz yapılar altında kalan TARİHİ, GÜN YÜZÜNE ÇIKARTMIŞTIR.

BURADA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR DURUŞ, KARARLILIK, İŞBİRLİĞİ ve PAYLAŞIM VARDIR.

Süreç içinde yüzlerce yapı sahibi ve esnafımız bu DÖNÜŞÜME ayak uydurarak çalışmalara destek vermiştir. Side’mizde esnafıyla, vatandaşıyla, bakanlığıyla, valiliğiyle, koruma kuruluyla, belediyesiyle HERKESİN EMEĞİ VARDIR.

Side’deki bu devasa emeği, sadece kendi çıkarlarını düşünen birkaç rantçı ve siyaset simsarının karalamasına, yok saymasına İZİN veremeyiz. 6 yıl önce bu dönüşüme dahil olanlar vardı. Onların gösterdiği duyarlılık gözler önündeyken, bugün sıra kendilerine geldiğinde, bazılarının tüm bu çalışmalardan haberleri yokmuş gibi davranmaları kabul edilemez. Sosyal medyada kendini bilmez kişilerce yapılan insafsızca yorumlar, bu sürece gönüllü olarak kendi yapılarını yıkmak suretiyle destek olan halkımıza yapılmış BÜYÜK BİR SAYGISIZLIKTIR.

Tarihi değerlerin kıymetinin hesabını yapamayan, Manavgat halkının öz kaynağı, geleceğe bırakacağı mirası ve hakkı olan TARİHİ DEĞERLERİMİZ ÜZERİNDE OTURARAK, sadece kendi kazançlarını düşünen insanları topluma havale ediyorum.

Manavgat Belediyesi olarak toplum yararına olan konularda taviz vermeden, kararlılıkla, doğru bildiğimiz yolda ilerleyerek Manavgat halkımıza hizmet vermeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Kamuoyuna Saygılarımla

Şükrü SÖZEN

Manavgat Belediye Başkanı