BAŞKAN ŞÜKRÜ SÖZEN ANTGİAD’IN KONUĞU OLDU

BAŞKAN ŞÜKRÜ SÖZEN ANTGİAD’IN KONUĞU OLDU

BAŞKAN ŞÜKRÜ SÖZEN ANTGİAD’IN KONUĞU OLDU

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen Antalya Genç İş İnsanları Derneği'nin (ANTGİAD) Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı'na konuk olarak "Manavgat Yangını ve Manavgat'ın Geleceği" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Doubletree By Hilton Antalya City Center Otel’de gerçekleştirilen yemekli toplantıya çok sayıda dernek üyesi iş insanı, basın mensupları katıldı. ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’i büyük bir nezaketle kapıda karşıladı. Hep birlikte yenen yemeğin ardından söz alan ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, dernek olarak Manavgat’ın geçirmiş olduğu yangın sürecinde Manavgat Belediyesi ile koordineli çalışarak yaraları sarmaya çalıştıklarını söyledi.

12-7K4A9741

05-DSC_0072

14-7K4A975004-7K4A9693

03-7K4A9690

26-DSC_0044SERT; YANGINDA MANAVGAT’IN YANINDA OLDUK

Osman Sert, “Manavgat yangını, Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçti. Dernek olarak da gerçekten çok duyarlı olduğumuzu, duyarlı bir toplumun bir araya geldiğini göstermiş olduk. Umut ediyorum ki Manavgat yangın süreci bizlere önemli bir tecrübe olmuştur. İklim değişikliğini ve alınması gerekli önlemleri Afet öncesinde gerekli önlemlerin alınmasıyla ilgili hepimiz toplum olarak gerekli dersleri çıkartmalıyız. Yaşadığımız süreçten yılmadan yorulmadan dernek olarak almamız gereken önlemleri almaya çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Manavgat’ta Şükrü Başkanla koordineli bir şekilde çalışan dernek üyelerimize teşekkür ediyoruz. Onlar sayesinde bu acıları paylaşabildik. Biz o süreçte elimizden geldiği kadar ihtiyaçlara destek olduk. Çorbada tuzumuz varsa ne mutlu. Bu vesileyle birlikte Şükrü Başkanla bir bağ oluşturduk. Bu gün kendisi bizlerle birlikte. Bir fotoğraf karesi vardı Şükrü Başkanımızın. Hepimizin içini dağladı üzdü. Aslında yaşanan acının temsiliydi o fotoğraf. Belki Manavgat yangını nasıldı diye çocuklarımız bize sorduğu zaman o fotoğraf bize yetecek. Her ne kadar çaresizce evi yanan vatandaşlarımız olsa da, ormanlarımız yansa da, Türk halkı olarak birlik ve beraberlikle bu acının ve pek çok şeyin üstesinden gelebileceğimizi topluma gösterdik” dedi.

SÖZEN’DEN ANTGİAD AİLESİNE TEŞEKKÜR

"Manavgat Yangını ve Manavgat'ın Geleceği" başlıklı sunumunu gerçekleştirmek için kürsüye çıkan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, yangın sürecinde ANTGİAD üyelerinin büyük desteklerini gördüklerini belirterek teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Şükrü Sözen, “Gerçek anlamda desteğe ihtiyaç hissettiğimiz bir dönemde Manavgat’ımıza katkı koyarak bizlerle olan ANTGİAD ailesinin konuğu olmaktan son derece onur duyuyorum. İş insanlarına yangın sürecinde vermiş oldukları destek nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Başkan Şükrü Sözen, Manavgat’la ilgili bilgiler aktararak, 3 dönemdir de taşın altına elini koyarak kente hizmet vermekten gurur duyduğunu söyledi.

MANAVGAT’A YENİ PROJELER

Manavgat’ta belediye başkanlığı yapan dedesi ve babasını kendisine rol model aldığını dile getiren Başkan Sözen, onlardan aldığı bilgilerle kente en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştığını anlattı. Başkan Sözen, Manavgat’ta hayata geçirdiği hizmetlerden ve yeni projelerinden de görseller eşliğinde bahsetti. Başkan Sözen, kısa zamanda canlı hayvan pazarı, Manavgat ırmağı üzerine yat marina, araç köprüsü, güneş enerjisi santrali, denizcilik müzesi, Side Limanı yenileme, Kargıhan ve Hamamı restorasyonu, etüd eğitim merkezi projelerinden de bahsetti.

YEREL YÖNETİMLER GÜÇLENMELİ

Yerel yönetimlerin güçlü olarak bölgesel turizme yön vermesi gerektiğini vurgulayan Başkan Sözen, bunun mümkün olamadığını söyledi. Sözen, “Yaz ve kış nüfusu değişen Manavgat’ta vergi diliminden yeterli pay alamamaktayız. Bölgedeki tesislere hizmet veriyoruz. Ama tesisler vergilerini İstanbul’a yatırıyor. Yerel yönetici olarak 64 km sahil bandında hizmet noktaları var. Maalesef ki, su sporları vs, işletmeleri Manavgat ile alakalı başka vakıflara, derneklere veriliyor. Bunun dışında yerel yönetim yasası da mutlaka revize edilmelidir. Yerinden yönetimin doğruluğuna inanıyoruz. Sistemi bir merkezde toplamaktan ziyade yerel yönetimi güçlendirmek aslolandır. Tarım da yerel yönetimler eliyle desteklenmelidir. Pandemi süreci de yaşadığımız önemli sıkıntılarındandır” dedi.

28-DSC_001027-DSC_0034

23-DSC_0140

15-DSC_0093MANAVGAT’IN İHTİYAÇLARI

Başkan Şükrü Sözen, Manavgat’ın gelişimi için mutlak surette üniversiteye, organize sanayi bölgesine, bir marinaya ve acil olarak hastaneye ihtiyacı olduğunu da söyledi. Başkan Sözen, Side’deki dönüşüm çalışmalarından da bahsetti. Sözen, “Hiçbir kolluk kuvveti kullanmadan, Türkiye’de dönüşümün yapıldığı tek bölge Side’dir. Sadece bu yaz 60 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Altta çıkan tarihi doku cam kaplamayla korunuyor. Binalar ise aslına uygun dönüştürülüyor. Bu çalışmalarımızla Metin Sözen Koruma Ödülü’nü aldık” dedi. Başkan Sözen daha sonra toplantıya iş insanlarının sorularını içtenlikle yanıtladı. Sözen, yangın sürecinde belediyenin bölgeye yaptığı katkıları da soru cevap kısmında aktardı. Toplantı sonunda ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkan Osman Sert Başkan Sözen’e Antalya’nın tarihini yansıtan bir tablo hediye ederek katılımları nedeniyle teşekkür etti. Başkan Şükrü Sözen de Apollon Tapınağı rölyef tablosunu Osman Sert’e sunarak nazik ağırlamaları için teşekkür etti. Daha sonra iş insanları ve Başkan Sözen toplu aile fotoğrafı çektirerek geceyi sonlandırdı.