BAŞKAN SÖZEN SİDE ESNAFININ SORUNLARINI DİNLEDİ

BAŞKAN SÖZEN SİDE ESNAFININ SORUNLARINI DİNLEDİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye’ye örnek olacak büyük değişim ve dönüşüm çalışmalarının gerçekleştirildiği dünyaca ünlü Antik Side’de esnafların sorunlarını dinleyerek çözüm üretmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Side Kültür Evi’nde düzenlenen toplantıya, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat Esnaf Odası Başkanı Hasan Özcan, belediye başkan yardımcıları Levent Ardıç, Mustafa Ceylan, İsmail Hakkı Ödevoğlu, Hakime Yılmaz, Semra Öztürk, Zabıta Müdürü Turgay Şalgam, Side Zabıta Amiri İbrahim İşbilir, Side esnaf temsilcileri ve çok sayıda esnaf katıldı.

Başkan Sözen, esnafları tek tek kapıda karşılayarak “hoşgeldiniz” diyerek ellerini sıktı, onlarla sohbet etti. Toplantıda Başkan Şükrü Sözen, konuşması öncesinde esnafların sorunlarını tek tek dinleyerek notlar aldı.

1

ESNAFLAR SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Side’deki Başkan Şükrü Sözen’in gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları ve liman düzenleme çalışmaları için önce teşekkür eden esnaflar, taksilerin içeri girememesi, motosikletle girişlerin belli ölçüde serbest bırakılabilmesinin sağlanması, çocuk arabasıyla girişlerin daha sağlıklı hale getirilmesi, girişteki portikli yolun düzenlenmesi ve Apollon Tapınağı’nın aydınlatılması konularını dile getirdi. Esnaflar, “Toplantı için çok teşekkür ediyoruz. Side’deki belediyemizin çalışmaları hepimiz tarafından takdire şayandır. Ancak ulaşımda sorunlarımız var. Taksilerin ve dolmuşların girişi ve esnafların insani ihtiyaçları için motosiklet girişinin kurallar dahilinde sağlanmasını istiyoruz. Side girişindeki kapatılan eski otopark açılırsa bir ölçüde sorunlarımız çözülür” dedi.

2

EL BİRLİĞİYLE SİDE’YE DEĞER KATTIK

Toplantıya iştirak ettikleri için tüm esnaflara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Şükrü Sözen, Side’nin çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu bu yüzden hiç bitmeyecek hayallerle hizmet ettiklerini dile getirdi. Amacının Side’deki herkesin günlük ve ticari yaşamına değer katmaya çalıştığını belirten Başkan Şükrü Sözen, dönüşüm çalışmalarında esnafların, mülk sahiplerinin, belediye çalışanlarının el birliğiyle emeklerini olduğunu bundan da büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Sözen, “106 mahallemiz var, Side bunlardan en önemlisi, Side marka itibarıyla turizme artı değer kattığını bildiğimiz için hayallerimizi ortaya koyduk. Side’nin çehresini değiştirdik. Bugün üniversitelerden, illerden, belediyelerden gelip, çalışmalarımızı örnek alıyorlar. Bu başarı hepimizin. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

3

SÖZEN; “LÜTFEN SİYASETE ALET OLMAYIN”

Başkan Şükrü Sözen, geçtiğimiz günlerde motosiklet girişlerinin sağlanması amacıyla Side girişinde eylem yaparak yolun trafiğe kapatılmasıyla ilgili üzüntü duyduğunu belirtti. Başkan Şükrü Sözen, “Beni hepiniz tanıyorsunuz. Gece, gündüz sizlerin aranızda rahatlıkla gezebilen bir arkadaşınızım.

Ben hayatımın hiçbir döneminde korkmadım, düşüncelerimi korkmadan ifade ettim. Ama sizlerden istirhamım lütfen siyasete alet olmayın. Siyasetçi siyaset sürecinde gelir, konuşur gider. Ben sizin içinizde her gün yürüyen bir insanım. Bana gelip sorunlarınızı anlatabilirsiniz. Yaptığımız çalışmalarla Turizm Bakanlığına Side’nin varlığını öğrettik. Side’ye ilk defa gelip, ‘ne güzel olmuş Side’ diyenlerle lütfen bizim buradaki emeğimizi aynı kefeye koymayın. Eksiklerimiz vardır. Bunları konuşur çözümünü buluruz” dedi.

4

ANAYASAL HAK YOL KESİLEREK KULLANILAMAZ

Başkan Sözen, anayasal hakkın yok keserek yapılmayacağını söyledi. Esnafların yaptığı toplantı sırasında kızıyla birlikte şehir dışında olduğunu belirterek aksi takdirde mutlaka katılacağını, ancak eylemin yol keserek yapılmasından üzüntü duyduğunu vurguladı. Sözen, “Yol kesilerek yapılan eylemde siyaset esnaf arkadaşlarımı esir aldı maalesef. 3. Dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Çok boş bir insan değilim. Aşırı zeki olduğumu söyleyemem ama aptal da değilim. O organizasyonun nerelerden kaynaklandığını, kimlerin destek olduğunu, bilmem ne abiye kimlerin talimat verdiğini, buradaki ayakçılarını biliyorum arkadaşlar. Şükrü Sözen’in herkese kapısı açık. Bilmem ne abinin yazdığıyla tuttuğu mikrofonla belediyenin yol haritasını belirleyemeyiz. Her birinizin elini öper, ayağınıza kadar gelirdim. Limanda kapının girişinde işleyişe engel olmadan yapılırsa baş tacıydı. Ama yapılan yanlıştı” dedi.

5

SİDE’YE MOTOSİKLET SOKMAM

Motosikletlerin girişiyle ilgili kendisinin de şahit olduğu olaylar yaşandığını anlatan Başkan Sözen, Side içindeki motosiklet kullanımının yarımadaya zarar verdiğini dile getirdi. Sözen, “Yaşadığım birkaç olay sonrasında motosikletlerin bölgeye zarar verdiğini tespit ettim. Bana milyon kere deseniz, asla Side’ye motor sokmam. Hafızamızı tazeleyelim. Kazı alanı yapacakları için nizameyeyi dışarı aldık. Alınan kararlar Ulaştırma dairenin kararlarıdır. 22 kurum imza atar. Saatleri, giriş çıkışlarını onaylar. O zaman direnmiştik, o otoparkı kapatmayın, Side’nin can damarıdır, bakanlığa yazdık. Side çöker dememize rağmen ama kapattılar. Bu itirazımızı bize 5 yıl geriye dönük borç ceza çıkardılar. Burayı çalıştırdın, makbuz kestin, Şu kadar işlettin dediler. Biz de çaresizlikten otoparkı kapattık. Bizim keyfi uygulamamız değildir. Birileri siyaset yapar, yanınızda biz varız. Markacılar gelir, sizin yanınızda biz varız, sıkıntı yaşarsınız biz varız yanınızda. Muhtelif zamanlarda gelip birkaç kişiyi gazlayan, siyaset yapmaya çalışanlara müsaade etmeyin. Ben sizin ekmeğinize değer katmaya çalışan insanım. Müşteri kalitenizi nasıl artırırım buna kafa yoran bir insanım. Olmayan paramızla Side Kentsel düzenleme çalışmalarını tamamladık. Düzenlemeler yaptık, limana değer katmaya çalıştık, yargılanıyoruz, olmayan paramızla tuvalet koyduk, yargılanıyoruz

6

LİMANDAKİ TUVALETLER KALDIRILIRDI

Side’de ihtiyaç duyulduğu için limana koyulan tuvaletlerin tutanaklar tutularak kaldırtıldığını dile getiren Başkan Sözen, esnaflardan aynı duyarlılığı ve tepkiye beklediğini söyledi. Sözen, “Dost telkini olarak kabul edin. Yol kesen arkadaşlarım, watsup gruplarından ön ayak olmaya çalışan arkadaşlarım. Limanda Tuvalet koyduk turizme katkı yapsın diye. O yatırımı biz yaparken adımıza tutanaklar tutarken niye çıkıp birimiz tepki göstermedik. Birkaç tekneci arkadaşım konuştu. Side’yi BİREYSEL DEĞİL TOPLU DÜŞÜNÜP YORUMLAMAK GEREKİR. Görev sürecim yeter yetmez bilmiyorum. Batı nekropol bölgesinde 18 uygulamasına başladık. Alaçatı gibi olması için çalışıyoruz. Side’nin ticaretine katkı yapacak. Sideyle ilgili bunları hayal ediyoruz. Orada da yakında dönüşüm başlayacak. Side’ye gelmeyenlerin gazına ne olursun gelmeyelim. Biz buraya emek verdik. Buradaki hiçbir arkadaşım bana 3 aydır sizi yeni görüyoruz diyemez. Ama Turizm Bakanı yeni gelecekmiş. Ne mutlu” dedi.

7

OTOPARK AÇILMALI

Başkan Şükrü Sözen, sorunlara çözüm önerilerini anlattı. Bakanlıkça kapatılan otoparkın yeniden açılması ve Antik Tiyatro yanındaki alanın da motosiklet parkı olarak kullanılabileceğini belirten Başkan Sözen, esnaftan Bakanlık yetkililerine bu konuları aktarmalarını istedi. Başkan Şükrü Sözen, esnafların çalıştıklarını belgeledikleri halde toplu taşımayı ücretsiz kullanmaları için UKOME kararı çıkartmayı sağlayabileceklerini vurguladı. Sözen, “Motosiklet kullanımına Side’yi açamayız. Bugün 50 motor, yarın 100 motor, öbür gün 500 motor. Kısıtlama koyabilir misiniz. Kontrolsüz motor kullananların her birinin başına birer kolluk kuvveti koymaya gücümüz yok. Mantıklı çözümlerle gelmeli” dedi.

8

ESNAFLAR BAKANA ANLATACAK

Sözen, “Kıymetli bakanımız esnaflarımızı dinlemeye gelecekmiş. Bakan Beyle görüşürseniz sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bakanlığın bizden otoparkı alalı 6 yıl oldu. 6 yıldır kazı ile ilgili kazma vurulmadı. Dışardan Side’ye müşteri getiren taksiler oraya kadar girsin. Yukarı otoparkı açsınlar, indirsin geri dönsünler. Ya da tiyatronun yanından girilen otopark da bakanlığın. Orayı da motor parkı olarak isteyin. Oraya kadar girin. Ayrıca dünyanın en ucuz ülkesi haline geldik. Bunları da sorgulayın. Kalitesiz otelden çıkmayan turistin gelmesi en büyük sorunumuz. Otelci maliyet hesabının altında oda satıyor. Dolayısıyla alışverişe turist gelmiyor. Yukarı otoparkı alabildiğimiz takdirde sizlerin temsilcileriyle birlikte toplanarak taksilerin girişiyle ilgili ve motosikletlerin girişiyle ilgili çalışmalar yapacağım. Side’nin içinde motor görmeyeceğim diye talimat veren benim. Bariyerlerden hakikaten çocuk arabası geçemeyecek şekildeyse bunu da düzeltiriz. Ancak buralardan motosiklet taşındığına dair fotoğraflar var. Portikli yolu kurul onayıyla yaptık. Traversle kaplanması için kurul onay verirse 20 gün içinde kaplarız” dedi. Esnaflar, toplantı için Başkan Şükrü Sözen’e teşekkür ederek, konuları Bakanlık yetkilileriyle konuşacaklarını belirterek ayrıldı.

9

10