BAŞKAN SÖZEN’DEN, ANLAMLI PROJE ÇİFTÇİDEN ALIP VATANDAŞA DAĞITIYOR

BAŞKAN SÖZEN’DEN, ANLAMLI PROJE ÇİFTÇİDEN ALIP VATANDAŞA DAĞITIYOR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, tam kapanma sürecinde mahsulü elinde kalan çiftçilere destek olmak amacıyla anlamlı bir proje başlattı. Çiftçinin ürünleri, Manavgat Belediyesi tarafından satın alınarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.

22

ANLAMLI SOSYAL PROJE

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, çok anlamlı bir sosyal belediyecilik projesine daha imza attı. 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma sürecinde mahsulleri ellerinde kalıp mağdur olan çiftçilere destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Manavgat Belediyesi’nce üreticiden satın alınacak ürünler, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ulaştırılacak. Projeyle hem üreticiye hem de vatandaşlara destek sağlanmış olacak. Projenin ilk gününde Orhan Gazi Caddesi katlı otopark altında Manavgat Belediyesi mülkiyetindeki boş dükkan “Manavgat Belediyesi Üreticiden Sebze Satın Alım Merkezi” olarak belirlendi.

11

ÇİFTÇİ MERKEZE GETİRMEYE BAŞLADI

Manavgat Ziraat Odası işbirliğindeki proje kapsamında üreticiler, ellerinde kalan mahsullerini merkeze getirerek belediyeye satmaya başladı Manavgat Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilk günde çiftçilerin merkeze getirdiği kabak, kereviz, biber, marul ve brokoliyi hal değeri üzerinden satın aldı. Ekipler, belediyece satın alınan ürünleri, titiz bir şekilde paket torbalara doldurarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmek üzere hazırladı.

44

SÖZEN; “BELEDİYENİN GÜCÜ HALKIN GÜCÜDÜR”

Üreticiden satın alımların ilk gününde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin de hazır bulundu. Başkan Şükrü Sözen, yaptığı açıklamada, “Çok anlamlı bir proje bizce bu. Ülke olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Herkes özverili çalışıp, kendince mücadele verdiği sürece bu zorlu günlerin aşılacağına inanıyorum. Pandemi süreci bize kendimizi değerlendirme fırsatı verdi. Gelecek toprakta, tarımda. Dünyayı yöneten ülkeler tamamen üretim yapan, toprağa ve hayvancılığa önem veren ülkeler. Dolayısı ile biz özümüzle toprağa dönmek zorundayız. Üretimi teşvik etmek durumundayız. Toprağın ne anlama geldiğini yeniden atalarımız gibi hatırlamak mecburiyetindeyiz. Küçük üreticiye teşvik vermemiz ve onların yanında olmak zorundayız. Bizler de bu kapanma sürecinde gördük ki, üreten insanlarımız mahsullerini satamadıklarından dolayı Pazar bulamamaktan şikayetçiler. Ürünlerini döktüklerini gördük. Ziraat Odamızla konuyu istişare ettik.

m (7)

Üreticimize nasıl destek oluruz dedik. Odamızın da desteğiyle ortak bir proje oluşturduk. Üreticiye ulaşıp, Manavgat Belediyesi’nce ürünleri satın alıyoruz ve bu süreçte evlerinden çıkamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza iletiyoruz. Bu süreçte zorlu günler yaşayan her vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Üreticimiz buraya ürünlerini getiriyor. Resmi koşullar sağlanarak, ürünler tartılarak, hal fiyatları baz alınarak üreticimizden satın alım yapıyoruz. Bizi mutlu eden bir proje, özel dönemlerden geçiyoruz. Manavgat belediyemizin imkanları, Devletin imkanları halka aittir. Bu imkanları kullanarak halka döndürmek, onların yaşamına dokunabilmek bizim gerçek görevimiz. Ürünleri paketleyip doğru adreslere ileteceğiz. Biz yardım yapmıyoruz. Vatandaşın kendi imkanlarını halka geri döndürüyoruz. Manavgat Belediyesinin gücü halkın gücüdür. Halka ait olan gücü, aracılık ederek halka ulaştırıyoruz. Ziraat Odamıza, belediyemizde görev alan tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ise, “29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma olunca semt pazarları da kapandı. Sayın Başkanımızla üreticiye nasıl yardımcı olabiliriz diye düşünüp anlamlı projeyi başlattık. Başkanım halkına ve üreticisine sahip çıktı. Allah razı olsun. Üreticimizden ürünlerini belediyemiz hal fiyatı üzerinden satın alacak. Yeter ki, üreticilerimizin elinde mahsul kalmasın” dedi.

m-2

ÜRETİCİLER MUTLU

Tam kapanma sürecinde mağduriyet yaşayan üreticiler Ayşe ve Ahmet Sarıkaya çifti de ürettikleri kerevizi merkeze getirdi. Ulukapı Kirten Mahallesi’nden gelerek ürünlerini belediyeye satan Sarıkaya çifti, “Elimizdeki ürünleri ne yapsak diye düşünüyorduk. Manavgat Belediyesi imdadımıza yetişti. Hem ürünler tarlada kalmadı, hem de ihtiyaç sahipleri sıkıntısını giderecek. Başkanımızdan Allah razı olsun. Belediyemize teşekkür ediyoruz” dedi. Bir başka üretici ise, “Manavgat Belediyesi ve odamız olmasaydı, şu anda elimizdeki ürünümüz çöp olacaktı. Böyle bir girişim yapıldığı için teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın Ramazan ayı içerisinde olması ise ayrıca bir anlam taşıyor” dedi.

m (25)

6-6

1-2

3-3

4-4

5-5

33