MANAVGAT BELEDİYESİ ANTİK SİDE LİMANI ‘NI GÜZELLEŞTİRİYOR

MANAVGAT BELEDİYESİ ANTİK SİDE LİMANI ‘NI GÜZELLEŞTİRİYOR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 2019 Yerel Seçimleri öncesinde kent halkına verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam ediyor. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, son olarak dünyaca ünlü Antik Side Limanını daha işlevsel ve kullanışlı hale getirecek olan projenin startını verdi.

2

DAHA İŞLEVSEL VE KULLANIŞLI OLACAK

Antik Side’de yaptığı kentsel tasarım çalışmaları ile sayısız ödüle layık görülen Manavgat Belediyesi, şimdi de Side Limanı’nda muhteşem bir yenileme çalışması başlattı. Manavgat Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından tasarlanan Antik Side Limanı yenileme projesinde, ilk olarak zeminin sağlam olması amacıyla kayalardan dolgu yapılarak üstü de sağlamlaştırıldı. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antik Side’de, limana demir atan özel tekne ve yatların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmesi amacıyla su, elektrik ve atık su hatları da yenilecek. Antik Side Limanı’nın daha kullanışlı ve işlevsel hale gelmesini hedefleyen Manavgat Belediyesi, bölgeyi ziyaret eden turistlerin harika manzara eşliğinde keyifli vakit geçirebilmesini de sağlamak amacıyla, liman üzerinde yürüyüş yolları ve oturma grupları da yerleştirecek. Mevcut liman üstünde yer alan ve tarihi doku ile uyumsuz beton malzeme de gerekli güçlendirme çalışmalarının ardından traverten ve diyabaz doğaltaş malzemeler ile kaplama yapılacak. Side’nin tarihteki ismi olan Nar anlamını vurgulamak ve Antik Side’nin kendine özgü bir dili olduğunu belirtmek amacıyla zeminde doğaltaş ve nar figürleri de tasarlandı. Ayrıca yat limanının 33 olan tekne kapasitesi modern proje ile 50 adet olarak belirlendi.

8

BAŞKAN SÖZEN; ANTİK SİDE’YE ÇOK YAKIŞACAK

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antik Side Limanı yenileme çalışmalarının bölgeyi ileri taşıyacağını ve işlevsel olarak kullanımın daha kolay olacağını söyledi. Başkan Şükrü Sözen, “Antik Side Limanı’mız, geçen dönem Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufundaydı ve biz bu nedenle hizmet yapamamıştık. Ancak bu dönem Antalya Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığımız protokol neticesinde limanın tasarrufunu Manavgat Belediyesi olarak biz aldık ve yatırım yapmaya başladık. Limanı doğal traverten taşı ile kaplayarak elektrik ve su hattını tamamen yeniledik. Bölgemizde balıkçı barınağı da mevcut ve buraya güzel bir hava katıyor. Bölgeyi canlı kılmak adına iskeleleri de yeniledik. Yerli ve yabancı misafirlerimizin keyifli vakit geçirebilmesi adına yürüyüş yolları ve oturma grupları da yerleştirdik. Projemiz tamamlandığında Side’mize yakışır bir hale gelecek. Sit alanı olmasından dolayı ilgili kurullarla müşterek bir çalışma yürüttüğümüz kısımlar da var. En kısa sürede tamamlamayı düşünüyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Kentimizi ileriye taşıyacak olan projeleri sırasıyla hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

11

14-ANTİK SİDE LİMAN YENİLEMESİ (1)

DJI_0886

14-ANTİK SİDE LİMAN YENİLEMESİ (8)

14-ANTİK SİDE LİMAN YENİLEMESİ (5)

DJI_0888

DJI_0889

DJI_0900

DJI_0909

DJI_0915

DJI_0920

DJI_0928

DJI_0950

DJI_0951

DSC_3412

DSC_3420

DSC_3425

DSC_3429

DSC_3441

DSC_3455

DSC_3463

DSC_3488

DSC_3497

DSC_3985

DSC_3987

DSC_3996

DSC_3997