ANTİK SİDE’DE GASTRO CAZ FESTİVALİ DÜZENLENDİ

ANTİK SİDE’DE GASTRO CAZ FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Manavgat Belediyesi, Antik Side’de farklı kültürleri bir araya getirmek, Side’nin köklü tarihini lezzet ve müzikle beraber sentezlemek amacıyla 13-15-15 Ekim tarihleri arasında ünlü şefler ve ünlü caz sanatçıların da katılımıyla “GASTRO CAZ” festivalini düzenledi.

6

Side Gastro Caz Festivali’ne Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ünlü şefler Memet Özer, Rene Brıenen, Hazer Armani ve Türev Uludağ, Ahmet Güzelyağdöken, MasterChef yarışmacıları, Zafiris Thelogos, Yeme-İçme Uzmanı Şef Oğul Türkkan, Şef Yağız İzgül ile ünlü caz sanatçıları Emin Fındıkoğlu, Fatih Erkoç ve Tolga Bilgin katıldı. Mutfağın ve müziğin ustaları 3 gün boyunca farklı kültürlerin lezzetlerini ve mutfağa yakışan müzik olarak adlandırılan Caz dinletisini kent halkına sundu. Festivalde, 3 Gün boyunca Side Kültür Evi’nde ünlü şeflerin katılımıyla yemek üzerine söyleşi düzenlendi. Ünlü Şefler, söyleşiye gelen katılımcılara “Yörük Göçer Mutfağı”, “Geleneksel Lezzetler”, “Yeni Lezzetler-Tropikal Meyveler” ve “Girit-Akdeniz ve Ege Mutfağı” hakkında bilgiler verdi. Şefler, söyleşinin ardından mutfağa geçerek bu kültürlere ait yemekleri de yaptı. Başkan Şükrü Sözen ve katılımcılar ünlü şeflerin yaptıkları yemeklerden tattı.

1

APOLLON TAPINAĞI’NDA CAZ RÜZGARI

Side Gastro Caz Festivali’nde mutfağa yakışan müzik olarak adlandırılan Caz müziği de dinleyenlere 3 gün Apollon Tapınağı’nda yerini aldı. Ünlü Caz Sanatçıları Emin Fındıkoğlu ve Fatih Erkoç, orkestralarıyla birlikte Apollon Tapınağı’nda unutulmaz bir konser verdi. Global Jazz, Coalıtıon ft, Nanny, Assis, Daniele Gorgone, Alexsandr Bozhenko, Barış Ertürk, Hüseyin Çakır, Serhan Erko, Şenova Ülker, Melisa Kıral, Zeynep Kuyumcu, Eylül Gültekin, Kuzey Aktuğ, Çağdaş Oruç, Burak Dursun, Turgut Alp Bekoğlu, Savaş Şahin,Kerem Görsev, Ferit Odman, Mehmet Akalın gibi caz ustaları Antik Side’de Caz Rüzgarı estirdi. Caz Konserlerin’de, ilk gün Tolga Bilgin, ikinci gün Emin Fındıkoğlu, üçüncü gün ise Fatih Erkoç sahne aldı.

3

BAŞKAN SÖZEN; “SİDE’Yİ TARİHLE YENİDEN BULUŞTURDUK”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Belediyesi’nin Side’nin kentsel dönüşümü için köklü bir çalışma yaptığını belirterek bugünlere gelmenin mutluluklarını yaşadıklarını dile getirdi. Başkan Sözen, “Çocukluğumuzda öyle bir Side vardı ki ilkokuldan gelirdik o Akdeniz mutfağı, zeytin, zeytinyağı, balık ve otlarla beslenen insanların o yaşam şekillerini gözlemlerdik. O günlerden bu günlere geldi Side. Bir dönem Side’yi katlederek yaşanabilir bir yer olmaktan çıkararak elden kaybettik. İmitasyon noktası haline geldi ve bu bizim içimizi acıttı. Burası daha önce belde belediyesiydi. Büyükşehir yasasıyla birlikte Manavgat Belediyesi’ne bağlanınca bizlerin müdahale etme şansı oldu. Bizim burasıyla ilgili hayallerimiz vardı çünkü burada büyüdük. Bakanlığın da katkısı ve oluruyla burayı yeniden tarihle buluşturduk. Dününü bugününün gözlemleme fırsatımız oldu. Bir yerden başlamamız gerektiğine dair radikal kararlar verdik.

3-1

Kentsel dönüşüm projesiyle birlikte bir yönetmelik oluşturduk. Aydınlatmalar, işletmelerin vitrini ve ışıkları dahil olmak üzere yerde ki parkeye kadar bu tarihi yapıya uygun dizaynlar yaptık. Limanı tekrardan revize ettik. 10 yıllık bir zaman sürecinde yaptık bunları. Burası antik bölge ve 1.derecede sit alanı. Önce kendimizi ifade ettik. Esnaf ve buranın mülk sahipleri de sürece inandı ve bizim yanımızda oldu. Hiçbir kolluk kuvveti kullanılmadan buranın dönüşümü yapıldı. Bu bizim için çok ama çok önemliydi. Bölgenin inanmasıyla birlikte bugün bu noktaya geldik. Side’yi dünya tanıyor ve bugün buradasınız. Her biriniz değerli insanlarsınız ve burada olmanız bizim için çok anlamlı. İyi ki buradasınız ve iyi ki bizimlesiniz. Bundan sonra da hep bir arada olma arzusu içindeyiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” dedi.

4

4-0

4-1

5

5-1

7

8

9

9-1

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28