UZUNKALE MAHALLESİ

Mahallenin adını merkezdeki tarihi yapıdan almaktadır. Bu yapının İtalyanlar tarafından yapılmış olduğu sanılmaktadır. Ayrıca köy sınırları içerisinde birçok eski yerleşim yerleri kalıntıları vardır. Köyün adını aldığı tarihi yapı (kalıntı) yüksekçe dörtgen şeklinde olup pençereleri olan taş yapıdır. Yüksekliği dolayısıyla uzun (yüksek) yapı olarak Uzunkale denilmektedir. Korunmaya muhtaçtır. Eskiden daha yüksek ve daha mükemmel bir görünümü olan bu tarihi yapının bir kısmı ev yapılmıştır. Köy tarihi yapısı ile ilgi çekmektedir. Kaleli Tepesi keşfedilmeyi bekleyen çok güzel bir tarih turizmi merkezi olmaya adaydır. Ayrıca mahalleye bağlı küçük bir gölet ve hemen aşağısından geçen bir çay bulunmaktadır. Damlarca, Yay suyu, Güzelli Çeşmesi (Karagedik), Kuruçeşme ve Gök Böğet önemli piknik alanlarıdır. Manavgatın dağılım bakımından en dağınık yerleşimine sahip mahallesidir. Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi :Mahalledekiler tamamen Yörük Türklerinden ibarettir.Yörük gelenek görenekleri ve yemekleri vardır. Yazın yaylaya göçerler. Burada kimileri hayvancılık kimileri de tatil için yaşarlar. Yaylaları Uzunkale (Çatayağı) yaylasıdır. Mahallede üç adet cami bulunmaktadır.köyümüzün güzelliklerini görmenizi tavsiye ederim.

Antalya iline 85 km, Manavgat ilçesine 22 km uzaklıktadır.yazları aşırı sıcaktır.av turizmi için uygun bir bölgedir.sık çam ormanları ve maki bitki örtüsünün hüküm sürdüğü bir bölgede bulunmaktadır.mahallede bir adet büyük baş hayvan çiftliği, bir adet deve kuşu çiftliği ve çok syıda küçükbaş hayvan bakıcısı bulunmaktadır. Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın çok soğuk yazın ise kurak olur. İnsanlar çardak denilen yerlerde yaşarlar. Mahallenin ekonomisi hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılıktan sanayi ve ticarete geçiş yaşanmaktadır.Mahaleliler otellerde işçi ve esnaf olarak çalışmaktadır.

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. mahallede içme suyu şebekesi vardır ve 2010 yılında yeniden imar edilmiştir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Özellikle Hacıaslı Mahallesi civarında ulaşım yolu dar ve keskin virajlıdır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahalleye ulaşım muhtarlığa ait otobüs ile mümkündür.