HALİTAĞALAR MAHALLESİ

Halitağalar, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahalle yerleşen Halit Ağa tarafından verilen isimdir.İkievciler isminin gelişide şöyledir; Mahalle bir ev yukarı mahallede,bir evde aşagı mahallede bulunuyordu ve bu evlerin reislerinin adlarıda Halit idi.Dolayısı ile Mahalle bu iki isimde bağdaşmaktadır. Yörük Türkmenleri kültür gelenek ve gelenekleri yaşanmaktadır.

Mahalle gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgiler şunlardır;bugday ezmesinden yapılan KEŞKEK,her yufka yapımının arkasında yapılan KATMER(gözleme)dir.Son zamanlarda keşfedilen,turistlerinde çok ragbet gösterdigi,tarihte HALİL UÇAR'ın degirmen olarak işlettigi,bol miktarda suyun bulundugu ve köylülerin degirmen deresi olarak tabir ettigi,şimdilerde adı GİZLİ CENNET RESTORANT adı ile anılan yerdir. Mahalle ileri gelenleri arasında bulunan ekiz ağanın HALİL lakabıyla anılan 4 dönem(20 yıl) muhtarlık yapan HALİL UÇAR'dır.HALİL dedemizin 9 çocugu(5kız,4oglan),37 torunu,ayrıca torununun torununu gören sayılı şahsiyetlerdendir.Halen rahatlıkla günlük hayatlarında kullandıkları eski Türkçe birçok yerde kelimelerle karşımıza çıkıyor

Antalya iline 105 km, Manavgat ilçesine 28 km uzaklıktadır. Mahalle 2 farklı yerleskeden olusmaktadır. Mahalleye aynı zamanda İKİEVCİLER de demektedirler. Mahalle halkı yaz aylarında 90 km uzaklıkta Konya-bozkır'a sınır gürlevik yaylasına göç etmektedir. Mahalle iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahalle ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık yaz aylarında yaylalara göçederek yapılır ve konaklanır.Ekim ayında geri dönüş yapılır.Manavgat ilçesine yakınlıgı sebebiyle Mahalle yaşayıp Manavgat'ta çalışanda bulunmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahalle içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalle ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahalle elektrik ve sabittelefon vardır.yıllar önce yapılan asvalttan artık pek yararlanılamamaktadır.